Myxedém

Myxedém Myxedém je označenie pre stav, ktorý vzniká pri ťažkých prípadov zníženia funkcie štítnej žľazy (hypotyreóza) a jeho najzávažnejšie formy môžu skončiť aj smrťou dotyčného človeka. Ako sa tento stav prejavuje? Ako ho diagnostikovať a liečiť? Viac informácií sa dozviete v tomto článku.

Príčiny myxedému


Celotelový myxedém sa typicky vyskytuje u ťažko zníženej funkcie štítnej žľazy (obvykle na podklade Hashimotovej choroby), ale určité formy sa môžu zriedkavo vyskytnúť u jej zvýšenej funkcie (výskyt myxedému na predkolení dolných končatín).

Za vznikom myxedému stojí hromadenie zlúčenín známych ako mukopolysacharidy v tkanivách, hlavne v koži a podkoží.

Veľmi dôležitým faktorom, ktorý toto hromadenie vyvoláva, je tyreostimulačný hormón (TSH), ktorý sa málo pracujúci štítnu žľazu snaží vybičovať k vyššiemu úsiliu.

Prejavy

Mukopolysacharidy viažu vodu, a preto dochádza k presiaknutiu a opuchu niektorých tkanív postihnutého.

Človeku sa zvýši váha, býva opuchnutý, má okrúhlu tvár a inak trpí viditeľnými známkami zníženej funkcie štítnej žľazy – je zimomravý, spomalený, má pomalú srdcovú akciu a môžu sa objaviť príznaky demencie.

Vzhľadom k presiaknutiu tkaniva hlasiviek sa veľmi často objavuje zhrubnutie hlasu alebo dokonca chrapot.

Najťažšie formy myxedému môžu vyústiť v poruchu vedomia, tzv. myxedémová kóma, a následne vo smrť.

Poznámka: U zvýšenej funkcie štítnej žľazy pri Graves-Basedowovej chorobe sa objavuje len zriedkavo myxedém na dolných končatinách. Pôvodcom v tomto prípade nie je TSH, ale agresívne reakcie bielych krviniek (lymfocytov), ktoré Gravesovú chorobu spôsobujú.

Diagnostika

Skúsenejší lekár môže získať podozrenie z klinických príznakov, v prípade podozrenia je nutné urobiť krvné odbery so zistením krvnej koncentrácie TSH a účinných hormónov štítnej žľazy, ktoré diagnózu potvrdia.

Liečba myxedému

Základom liečby myxedému pri hypotyreóze je podávanie synteticky pripravených hormónov štítnej žľazy v podobe liekov (napr. Euthyrox, Letrox).

Terapia väčšinou vedie k relatívne rýchlemu a výraznému zlepšeniu stavu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/myxedem

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button