Infekčné hepatitídy
Infekčné hepatitídy sú širokou skupinou ochorení. Najdôležitejšie sú hepatitídy spôsobené tzv. hepatotropnými (= pečeň-napádajúcimi) vírusmi – najmä vírusové hepatitídy typu A, B, C, D a E a práve nim je venovaný tento článok.
Na úvod je nutné zdôrazniť, že infekčná hepatitída nie je to isté ako žltačka. Infekčná hepatitída je choroba spôsobená infekciou.
Naproti tomu žltačka je len príznak mnohých ochorení. Žltačka vznikne vždy, keď sa z akéhokoľvek dôvodu zvýši v krvi a v tkanivách koncentrácia odpadové látky zvanej bilirubín.
U infekčných hepatitíd žltačka niekedy vzniká (ale nie vždy) a to v tom prípade, keď infekciou alebo našou imunitou poškodená pečeň nie schopná všetok bilirubín spracovať a odstrániť z tela.
Jednotlivé typy infekčných hepatitíd sa od seba dosť odlišujú vo väčšine aspektov, pretože ich spôsobujú úplne odlišné vírusy. Pre všetky však platí približne táto schéma ochorenia:
1. nákaza
2. inkubačná doba (pred nástupom príznakov)
3. akútne prebiehajúca infekcia (často spojená s chrípkovými a tráviacimi ťažkosťami)
4. a) uzdravenie sa
4. b) prechod ochorenia do chronického s rizikom vzniku cirhózy pečene a následne prípadne aj rakoviny pečene
4. c) veľmi vzácny je extrémne rýchly priebeh spojený s akútnym zlyhaním pečene
U všetkých typov infekčných hepatitíd vzniknú abnormality pečeňových testov.
Hepatitída typu A
Je to zo zdravotného hľadiska vcelku málo závažná, ale v kolektívoch ľahko sa šíriaci hepatitída.
Prenos hepatitídy typu A
Označuje sa ako „choroba špinavých rúk„, jej zdrojom je často stolica nakazeného človeka a všetko, čo ňou bolo akokoľvek kontaminované.
Prenáša sa u osôb s nedostatočnou hygienou alebo pri príjme tepelne neupravených potravín kontaminovaných vírusom. K nákaze môže dôjsť aj z kontaminovanej vody.
Prejavy
Ochorenie sa prejaví asi za 30 dní po nákaze (plus mínus 2 týždne). Má nešpecifické príznaky podobné chrípke a bolesti brucha, nevoľnosť, zvracanie, zväčšenie pečene.
Veľmi často je sprevádzaná žltačkou (teda zožltnutím slizníc, kože a očí) a nálezom svetlej stolice.
Imunitný systém si s týmto vírusom dokáže rýchlo poradiť a do niekoľkých týždňov infekcia úplne zmizne a to prakticky bez akýchkoľvek trvalých následkov. Iba v ojedinelých veľmi zriedkavých prípadoch môže dôjsť k náhlemu zlyhaniu pečene.
Prevencia
Dodržiavať zásady hygieny (umývať si ruky) a dávať si pozor na to, čo jeme a pijeme na dovolenke v menej rozvinutých krajinách.
Tu plne platia rady typu konzumovať tam len balenú vodu, nekupovať jedlo na ulici, nepiť pitie s ľadom (pretože nevieme, z akej vody ľad pochádza) a pod.
Významným prvkom prevencie je samozrejme aj očkovanie.
Liečba
Hlavný je pokoj na lôžku a diéta.
Nesmie sa prijímať alkohol a obmedzujú sa tuky. Chceme tak predísť preťažovaniu pečene.
Hepatitída typu B
Spôsobuje ju celkom iný vírus než typ A a podľa toho vyzerajú aj jej odlišné vlastnosti.
Prenos
Táto hepatitída sa prenáša krvou a ďalšími telesnými tekutinami, takže možnosti sú tieto: transfúzia krvi, dialýza, nechránený sex, injekčné podávanie drog, tetovanie a možný je aj prenos z chorej matky na plod.
Prejavy
Ochorenie sa prejaví až za dlhšiu dobu, priemerne za 2-3 mesiace. Prejavy sú podobné hepatitíde A a žltačka je prítomná asi u 9 z 10 chorých.
Väčšina ľudí sa po prekonanom ochorení úplne uzdraví. Asi u 15% ľudí nedôjde k vyliečeniu a choroba v nich zostane, prechádza do chronicity.
Chronická hepatitída znamená, že človek zostáva viac, či menej infekčným, má tráviace ťažkosti rôzneho rozsahu (nemusí mať takmer žiadne) a môže u neho dochádzať k dlhodobému poškodeniu pečene zápalom.
Možný je postupný vznik cirhózy a jej komplikácií vrátane rakoviny pečene. Celkom výnimočne dôjde pri prvotnej infekcii k rýchlemu priebehu, ktorý končí akútnym zlyhaním pečene a smrťou.
Prevencia
Dôležitou prevenciou je chránený sex, u pichania drog používať injekčné striekačky len raz (a ešte o trochu lepšie je drogy vôbec nebrať), dávať si prípadne pozor na výber tetovacieho salónu.
Očkovanie
Existuje, preventívne sa vykonáva u zdravotníckych pracovníkov a pacientov na dialýze.
Liečba
V aktívnom štádiu je nutný opäť pokoj na lôžku a diéta.
Ak sa laboratórnymi testami zistí prestup do chronického štádia, podávajú sa kombinácie špeciálnych liekov narušujúcich množenie vírusových častíc. Platí však, že infekciu nejde úplne vyliečiť a cieľom je len minimalizovať aktivitu vírusu.
Človek v chronickom štádiu by rozhodne mal plne spolupracovať s lekármi a svoju pečeň nepoškodzovať ďalšími toxickými látkami, napr. alkoholom.
Hepatitída typu C
Toto je už veľmi závažná hepatitída, našťastie u nás nie tak častá ako A a B.
Prenos
Choroba sa najčastejšie prenáša infikovanou krvou, veľmi rozšírená je medzi injekčnými narkomanmi.
Stáva sa niekedy, že je choroba nájdená u človeka náhodne po rokoch od nakazenia sa a nemusí sa zistiť spôsob infikovania.
Prejavy
Choroba má inkubačnú dobu asi 2 mesiace od infikovania a je veľmi zákerná.
Akútna forma sa často so žiadnymi príznakmi neprejaví, žltačka často vôbec nevzniká!
Imunitný systém si totiž s týmto vírusom príliš nevie rady a u 70-80% chorých prechádza choroba do chronického štádia s veľmi veľkým rizikom postupného vzniku cirhózy a rakoviny pečene.
Prevencia
Hlavné je neužívať vnútrožilové drogy, prípadne nepoužívať ihly viackrát a nezdieľať ich s ďalšími ľuďmi. Očkovanie: Neexistuje!
Liečba
Nutná je diéta so zákazom alkoholu a zníženým príjmom tukov.
Chronické formy sa liečia pomocou špeciálnych protivírusových liekov, terapia je drahá, ale hepatitídu C je možné už v dnešnej dobe úplne vyliečiť.
Hepatitída typu D
Je spôsobená zvláštnym nedokonalým vírusom, ktorý nie je schopný samostatne napadnúť pečeň a vždy k tomu potrebuje vírus hepatitídy B.
Preto sa vyskytuje len u osôb s hepatitídou B. V SR je veľmi vzácna.
Prevencia a prenos
Pozri. hepatitída B.
Prejavy
Závisí, ako infekcia vznikla. Ak človek ochorie naraz vírusom hepatitídy B a D, býva priebeh bez vážnejších problémov.
V prípade, že sa vírusom hepatitídy D nakazí vo chvíli, keď už hepatitídu B má, môže byť priebeh veľmi ťažký s vyššou šancou na prechod do chronického ochorenia a môže tiež častejšie skončiť aj rýchlu smrťou.
Liečba
Pozri. hepatitída B.
Hepatitída typu E
Príčinou je vírus hepatitídy E, ktorý sa u chorého človeka vylučuje stolicou a šíri sa v prostredí s nedokonalou hygienou ( „choroba špinavých rúk“).
Je napokon v tomto smere dosť podobná žltačke typu A, rovnako podobné sú aj prejavy choroby.
U ľudí s oslabenou imunitou bol zriedkavo popisovaný prechod infekcie do chronickej fázy, u drvivej väčšiny chorých však dochádza k úplnému uzdraveniu.
Vakcína proti vírusu hepatitídy E neexistuje. Liečba spočíva v izolácii, pokoji na lôžku, diétnych opatreniach a v podávaní hepatoprotektíva.
Ostatné infekčné hepatitídy
Infekčné postihnutie pečene nachádzame aj u iných vírusov, ako je napríklad cytomegalovírus a EBV vírus.
Vzácne sa vyskytujú bakteriálne a amébové infekcie pečene, ktoré môžu mať podobu pečeňových abscesov.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/infekcni-hepatitidy
Použité zdroje: základné zdroje textu