Henoch-Schönleinova purpura

Henoch-Schönleinova purpuraHenoch-Schönleinova purpura patrí do skupiny tzv. vaskulitíd. To znamená, že ide o ochorenie spočívajúce v zápalovom procese krvných ciev. Ochorenie je typické pre deti a dospievajúcich jedincov.

Aké sú príčiny vzniku tejto choroby, ako sa prejavuje, ako ju liečiť a diagnostikovať?

Príčiny Henoch-Schönleinovej purpury


Podstatou ochorenia s názvom Henoch-Schönleinova purpura je abnormálna funkcia imunitného systému, kedy sa v stenách malých krvných ciev začnú ukladať depozitá imunoglobulínov (protilátok) a to vyvolá zápal.

Zápalové zmeny malých tepien potom narušujú cievne integritu a spôsobujú drobné krvácanie.

Príznaky

Hlavné príznaky ochorenia s názvom Henoch-Schönleinova purpura sa objavujú kvôli poškodeniu drobných ciev v koži a v obličkách.

Kožné postihnutie spôsobí vznik petéchií, čo sú drobné pokrvácané ložiská v koži, ktoré majú vzhľad červenofialových bodiek. Tieto petéchie sa typicky vyskytujú na dolných končatinách a na zadku, môžu sa však objaviť aj na trupe, tvári a horných končatinách.

Postihnutie obličiek má charakter glomerulonefritídy zodpovedajúcej IgA nefropatii s nálezom krvi v moči a bielkoviny v moči.

U niektorých jedincov sa môže rozvinúť nefrotický syndróm a našťastie len veľmi zriedkavo môže dôjsť k postupnému rozvoju chronického zlyhania obličiek.

Okrem vyššie spomenutých ťažkostí sa relatívne často objavujú bolesti kĺbov a príznaky postihujúce tráviaci trakt (bolesti brucha, krv v stolici).

Diagnostika

Diagnózu možno urobiť z klinických príznakov, krvných odberov (zvýšená sedimentácia a CRP), vyšetrenie moču a v ideálnom prípade z histologického vyšetrenia vzorky zápalového ložiska, kde sa potvrdí zápal drobných tepien.

V prípade obličkového postihnutia sa niekedy vykonáva biopsia obličky.

Liečba

U mnohých jedincov nie je potrebná žiadna terapia okrem liekov proti bolesti či pri bolestiach kĺbov a brucha.

Ochorenie má dobrú prognózu a vo väčšine prípadov dôjde k relatívne rýchlemu ústupu ťažkostí aj bez liečby. Z liekov sa používajú rôzne imunosupresíva (lieky tlmiace imunitu), napríklad kortikoidy.

V prípade, že postihnutie obličiek spôsobí závažné zhoršenie funkcie obličiek a chronické zlyhanie obličiek, môže byť potrebné začatie dialýzy. Našťastie ide o veľmi vzácnu situáciu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/henoch-schonleinova-purpura

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button