Difúzne axonálne poranenie
Difúzne axonálne poranenie (difúzne axonálne poškodenie) je pomerne špecifický typ poškodenia mozgu v dôsledku akútnych úrazov hlavy. Ide o poškodenie axónov, čo sú dlhé nervové vlákna tvoriace základ bielej hmoty mozgovej. Axóny sú nevyhnutné pre prepojenie nervových buniek a poškodenie axónov má preto veľmi závažné dôsledky pre funkciu nervových buniek, a to aj keď samotné nervové bunky primárne poškodené nie sú.
Difúzne axonálne poranenie a jeho príčiny
Príčinou poranenia sú úrazy, kedy dochádza k rýchlym pohybom hlavy dopredu-dozadu, alebo k rýchlym rotačným pohybom.
Typickým mechanizmom je autonehoda, kedy náhle zastavenie vedie k rýchlemu predklonu a záklonu hlavy.
Prejavy
Príznaky difúzneho axonálneho postihnutia sú rôzne. Poškodenie axónov môže byť sprevádzané rozvojom opuchu mozgu so vznikom vnútrolebečného pretlaku.
Ťažké prípady difúzneho axonálneho poškodenia vedú k poruche vedomia, ktorá končí smrťou, alebo vyústi vo snáď ešte horší apalický stav (ležiaci pacient v bezvedomí so zachovanými základnými reflexy).
Inak môžu byť prítomné trvalé následky s poruchami hybnosti, poruchami pamäti, zmenou osobnosti, príznaky organického psychosyndrómu a mnoho ďalších problémov.
Predpokladá sa však, že slabé difúzne axonálne poranenie sprevádza prakticky každý väčší úraz hlavy vrátane otrasu mozgu.
Prejavy sú v takom prípade málo nápadné a dominujú príznaky vlastného úrazu (bolesť hlavy, zvracanie, motanie hlavy), ktoré pomerne rýchlo vymiznú bez trvalých následkov.
Aj po „bežnom“ otrase mozgu môže však niekoľko ľudí trpieť mesiace a roky najrôznejšími neurologickými ťažkosťami, ktoré zhrňujeme pod pojmom „Postkomočný syndróm„.
Viacero neurológov je toho názoru, že tento Postkomočný syndróm môže byť v podstate dôsledkom difúzneho axonálneho poškodenia vzniknutého pri úraze.
Diagnostika
Diagnózu stanovuje neurológ, poškodenie nervových vlákien v mozgu môže byť viditeľné na magnetickej rezonancii. CT vyšetrenie je málo presné a nemusí ukázať výrazné škody. Má však význam pre zhodnotenie prítomnosti opuchu mozgu.
Kontinuálne (nepretržité) monitorovanie a hodnotenie vnútrolebečného tlaku si môže vyžiadať dočasné umiestnenie meracieho čidla tesne k mozgu (alebo do mozgových komôr) navŕtaním do lebečnej kosti.
Liečba
Difúzne axonálne poškodenie nie je možné liečiť. Ľahké prípady sa postupne upravia, ťažké vedú k smrti alebo k trvalému postihnutiu.
V akútnej fáze je nutné sledovanie chorého a prípadne liečba opuchu mozgu, v chronickej fáze je nutná rehabilitácia k minimalizácii trvalých následkov.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/difuzni-axonalni-poraneni
Použité zdroje: základné zdroje textu