Nadmerný smäd

nadmerný smädNadmerný smäd (odborne polydipsia) môže byť úplne nevinným príznakom, ale môže byť sprievodným znakom mnohých chorôb. Pocit smädu u človeka je riadený z mozgu tak, že mozgové centrá monitorujú koncentráciu rozpustených látok v krvi. Zvýšenie koncentrácie rozpustených látok znamená nedostatok tekutiny a mozog nám nepríjemným pocitom smädu vydá signál o potrebe príjmu vody.

Nadmerný smäd a jeho príčiny:

Nadmerný smäd je obvykle reakciou na dehydratáciu, tj. nadmerná strata vody z organizmu.

1. Neliečená cukrovka

Cukrovka je spojená so zvýšenou hladinou krvného cukru. Táto hladina je u chorých tak vysoká, že cukor začne unikať do moču (u zdravého človeka cukor v moči nenájdeme).

Molekuly cukru so sebou strhávajú vodu a tú strácame tiež.

Prvým príznakom neliečenej cukrovky je preto nadmerné močenie, ktoré vedie k dehydratácii a až potom sa objaví nadmerný smäd (polydipsia).

Napriek tomu je smäd u chorých vnímaný ako zásadný príznak a časté a nadmerné močenie je prehliadnuté.

2. Diabetes insipidus

Toto je vzácnejšie ochorenie, ktoré súvisí s tzv. antidiuretickým hormónom (ADH), ktorý sa vyrába v našom mozgu v hypotalame a účinkuje v obličkách, kde zabraňuje nadmernému úniku vody do moču.

U chorých sa tento hormón buď prestane vyrábať, alebo naň obličky nereagujú.

V oboch prípadoch to dopadne rovnako – človek vymočí mnoho litrov (niekedy aj cez 10-15 litrov moču denne) a má obrovský smäd. Viac o tejto zvláštnej chorobe nájdete v príslušnom článku.

Zaujímavosť

Ku krátkodobému útlmu antidiuretického hormónu dochádza vplyvom alkoholu. Preto ľudia po niekoľkých pivách musia často močiť a aj cez veľký prísun tekutiny v pive sa paradoxne dehydrujú a majú stále smäd.

3. Sjögrenov syndróm

Jedná sa o autoimunitné ochorenie, ktoré je sprevádzané poruchou slinných a slzných žliaz.

Nadmerný smäd vzniká pri suchosti ústnej dutiny a pri dlhodobom nedostatku slín. Sucho v ústnej dutine sa latinsky označuje ako xerostómia.

4. Psychogénny smäd

Nervózny človek, psychicky labilnejší jedinec, ľudia v strese, či niektorí psychiatricky chorí pacienti môžu cítiť väčší smäd, viac pijú a potom pochopiteľne aj viac a častejšie močia.

Smäd a nadmerné pitie spôsobené psychikou môžu do istej miery stimulovať príznaky cukrovky.

Rozdiel je ten, že tu je prvotný smäd a častejšie močenie je až jej následok. U cukrovky je to naopak, ako som už písal vyššie.

Vzhľadom k tomu, že pacient zvyčajne nie je schopný určiť, čo ho začalo obťažovať ako prvé, je väčšinou nutné vylúčiť cukrovku laboratórnym vyšetrením krvi.

5. Situácia spojená s nadmerným výdajom tekutín

Sem patrí horúčka, fyzická práca, pobyt v teplom prostredí, väčšia strata krvi, užitie väčších dávok diuretík, apod.

Veľké straty tekutín logicky vyvolajú zvýšený smäd. Ako straty tekutín, tak aj smäd sú v tomto prípade viazané na danú situáciu a po jej odznení by sa mali upraviť do normálu.

6. Nadmerný príjem iónov

Sem patrí najmä nadmerné solenie. Príjem veľkého množstva soli (chemicky NaCl) vedie k zvýšeniu koncentrácie sodíka v krvi.

Mozog si toto zahustenie krvi mylne vyloží ako stratu tekutiny a začne nás nútiť k pitiu. Keď následne vypijeme vodu, tak sa vstrebe do krvi a zriedi ju.

Mozog je síce spokojný, ale sodík drží v krvi nadbytok vody a v krvných cievach vzrastie tlak.

Z tohto dôvodu musia ľudia s vysokým tlakom obmedziť solenie, ešte by si ho totiž ďalej zvyšovali.

7. Bartterov syndróm

Jedná sa o vzácne geneticky podmienené ochorenie, kedy vplyvom poruchy obličkových kanálikov dochádza k stratám iónov a tekutín do moču. Nadmerná strata tekutiny potom vedie k smäde.

Diagnostika

Ak hovoríme o chorobách, potom najčastejšie je nadmerný smäd pri cukrovke. Mali by sme ju odlíšiť najmä od smädu psychogénne a to urobíme laboratórnym vyšetrením moču a krvi.

Ak nájdeme v krvi zvýšenú hladinu cukru a cukor v moči, potom máme jasno.

Diabetes insipidus sa vyšetruje podaním umelo vyrobeného antidiuretického hormónu. Ak sa po jeho podaní stav dotyčného zlepší, potom je diagnóza prakticky jasná.

Liečba nadmerného smädu

Ak liečime chorobu, ktorá zvýšený a až nadmerný smäd spôsobila – informácie o ich liečbe nájdete v príslušných článkoch.

Ak je zvýšený smäd a príjem tekutín skôr psychického rázu, tak situáciu obvykle príliš neriešime. Zásadné pre nás je odlíšiť tento stav od cukrovky.

Záver

Z tohto článku by ste si mali odniesť poučenie, že nenormálne veľký smäd trvajúci dlhší čas – najmä ak je spojený s nadmerným močením – je dôvodom k návšteve lekára a absolvovania aspoň najzákladnejšieho odberu krvi a vyšetrenia krvného cukru.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/nadmerna-zizen-polydipsie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button