Úvod / Príznaky / Nadmerný smäd

Nadmerný smäd

nadmerný smädNadmerný smäd (odborne polydipsia) môže byť úplne nevinným príznakom, ale môže byť sprievodným znakom mnohých chorôb. Pocit smädu u človeka je riadený z mozgu tak, že mozgové centrá monitorujú koncentráciu rozpustených látok v krvi. Zvýšenie koncentrácie rozpustených látok znamená nedostatok tekutiny a mozog nám nepríjemným pocitom smädu vydá signál o potrebe príjmu vody.

Nadmerný smäd a jeho príčiny:


Nadmerný smäd je obvykle reakciou na dehydratáciu, tj. nadmerná strata vody z organizmu.

1. Neliečená cukrovka

Cukrovka je spojená so zvýšenou hladinou krvného cukru. Táto hladina je u chorých tak vysoká, že cukor začne unikať do moču (u zdravého človeka cukor v moči nenájdeme). Molekuly cukru so sebou strhávajú vodu a tú strácame tiež.

Prvým príznakom neliečenej cukrovky je preto nadmerné močenie, ktoré vedie k dehydratácii a až potom sa objaví nadmerný smäd (polydipsia). Napriek tomu je smäd u chorých vnímaný ako zásadný príznak a časté a nadmerné močenie je prehliadnuté.

2. Diabetes insipidus

Toto je vzácnejšie ochorenie, ktoré súvisí s tzv. antidiuretickým hormónom (ADH), ktorý sa vyrába v našom mozgu v hypotalame a účinkuje v obličkách, kde zabraňuje nadmernému úniku vody do moču.

U chorých sa tento hormón buď prestane vyrábať, alebo naň obličky nereagujú. V oboch prípadoch to dopadne rovnako – človek vymočí mnoho litrov (niekedy aj cez 10-15 litrov moču denne) a má obrovský smäd. Viac o tejto zvláštnej chorobe nájdete v príslušnom článku.

Zaujímavosť:

Ku krátkodobému útlmu antidiuretického hormónu dochádza vplyvom alkoholu. Preto ľudia po niekoľkých pivách musia často močiť a aj cez veľký prísun tekutiny v pive sa paradoxne dehydrujú a majú stále smäd.

3. Sjögrenov syndróm

Jedná sa o autoimunitné ochorenie, ktoré je sprevádzané poruchou slinných a slzných žliaz. Nadmerný smäd vzniká pri suchosti ústnej dutiny a pri dlhodobom nedostatku slín. Sucho v ústnej dutine sa latinsky označuje ako xerostómia.

4. Psychogénny smäd

Nervózny človek, psychicky labilnejší jedinec, ľudia v strese, či niektorí psychiatricky chorí pacienti môžu cítiť väčší smäd, viac pijú a potom pochopiteľne aj viac a častejšie močia. Smäd a nadmerné pitie spôsobené psychikou môžu do istej miery stimulovať príznaky cukrovky. Rozdiel je ten, že tu je prvotný smäd a častejšie močenie je až jej následok. U cukrovky je to naopak, ako som už písal vyššie. Vzhľadom k tomu, že pacient zvyčajne nie je schopný určiť, čo ho začalo obťažovať ako prvé, je väčšinou nutné vylúčiť cukrovku laboratórnym vyšetrením krvi.

5. Situácia spojená s nadmerným výdajom tekutín

Sem patrí horúčka, fyzická práca, pobyt v teplom prostredí, väčšia strata krvi, užitie väčších dávok diuretík, apod. Veľké straty tekutín logicky vyvolajú zvýšený smäd. Ako straty tekutín, tak aj smäd sú v tomto prípade viazané na danú situáciu a po jej odznení by sa mali upraviť do normálu.

6. Nadmerný príjem iónov

Sem patrí najmä nadmerné solenie. Príjem veľkého množstva soli (chemicky NaCl) vedie k zvýšeniu koncentrácie sodíka v krvi. Mozog si toto zahustenie krvi mylne vyloží ako stratu tekutiny a začne nás nútiť k pitiu. Keď následne vypijeme vodu, tak sa vstrebe do krvi a zriedi ju.

Mozog je síce spokojný, ale sodík drží v krvi nadbytok vody a v krvných cievach vzrastie tlak. Z tohto dôvodu musia ľudia s vysokým tlakom obmedziť solenie, ešte by si ho totiž ďalej zvyšovali.

7. Bartterov syndróm

Jedná sa o vzácne geneticky podmienené ochorenie, kedy vplyvom poruchy obličkových kanálikov dochádza k stratám iónov a tekutín do moču. Nadmerná strata tekutiny potom vedie k smäde.

Diagnostika nadmerného smädu:

Ak hovoríme o chorobách, potom najčastejšie je nadmerný smäd pri cukrovke. Mali by sme ju odlíšiť najmä od smädu psychogénne a to urobíme laboratórnym vyšetrením moču a krvi. Ak nájdeme v krvi zvýšenú hladinu cukru a cukor v moči, potom máme jasno. Diabetes insipidus sa vyšetruje podaním umelo vyrobeného antidiuretického hormónu. Ak sa po jeho podaní stav dotyčného zlepší, potom je diagnóza prakticky jasná.

Liečba nadmerného smädu:

Ak liečime chorobu, ktorá zvýšený a až nadmerný smäd spôsobila – informácie o ich liečbe nájdete v príslušných článkoch. Ak je zvýšený smäd a príjem tekutín skôr psychického rázu, tak situáciu obvykle príliš neriešime. Zásadné pre nás je odlíšiť tento stav od cukrovky.

Záver:

Z tohto textu by ste si mali odniesť poučenie, že nenormálne veľký smäd trvajúci dlhší čas – najmä ak je spojený s nadmerným močením – je dôvodom k návšteve lekára a absolvovania aspoň najzákladnejšieho odberu krvi a vyšetrenia krvného cukru.

Nadmerný smäd
4.9 (98.54%) 41 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *