Sick sinus syndróm (SSS)

Sick sinus syndrómSick sinus syndróm (SSS) je relatívne častá porucha rytmu, ktorá súvisí s poruchou tvorby vzruchu v srdcových predsieňach. Mnoho ľudí sa SSS o svojej poruche vôbec nevie, niektorí však môžu mať rôzne nepríjemné prejavy. Za normálnych okolností sa srdcový rytmus vytvára v jednom mieste srdcových predsiení, ktoré sa nazýva sinoatriálny (SA) uzol. Odtiaľ sa vzruch rozšíri po predsieňach (nasleduje sťah predsiení) a cez atrioventrikulárny (AV) uzol aj na svalovinu komôr (nasleduje sťah komôr).

Sick sinus syndróm a jeho príčiny


SSS vzniká pri chybnej funkcii SA uzla – vzruch v ňom začne vznikať nepravidelne a v rôznych intervaloch.

Príčinou môže byť chronické ochorenie srdca a celkové opotrebenie srdcového svalu časom.

Z toho dôvodu je SSS typický skôr pre starých ľudí, pacientov s ischemickou chorobou srdca, chorých s vysokým tlakom a pod.

Prejavy

SSS sa prejavuje striedaním príliš pomalého rytmu * (bradykardia) s epizódami rýchleho rytmu *, ktorý má relatívne často charakter rýchlej fibrilácie predsiení. Prejavy týchto stavov sú rôzne.

Mnoho jedincov nemá žiadne ťažkosti a porucha sa u nich zistí náhodne. Inak sa môže vyskytovať únava, búšenie srdca, bolesti na hrudníku, motanie hlavy, dýchavičnosť, poruchy vedomia a pod.

Z veľkej časti ide o príznaky nedostatočného srdcového výdaja pri príliš rýchlej alebo príliš pomalej srdcovej akcií.

* Pomalý rytmus je definovaný ako – menej ako 60 úderov za minútu, príliš rýchly rytmus je definovaný ako – viac ako 90 úderov za minútu.

Diagnostika

Abnormálny srdcový rytmus môže lekár zistiť už pri fyzikálnom vyšetrení, objektívne ho uvidíme na EKG. Je však nutné si uvedomiť, že poruchy rytmu u SSS bývajú záchvatové a medzi týmito záchvatmi môže byť akcia srdca normálna.

EKG ju potom nezachytí. Z toho dôvodu sa vykonáva EKG Holter monitoring, kedy sa dotyčnému nalepí na hruď pomocou elektród malý EKG prístroj.

Tento prístroj potom minimálne 24 hodín monitoruje EKG a po skončení vyšetrení si kardiológ môže záznam EKG prezrieť. Šanca, že porucha rytmu bude zachytená, je u Holter EKG mnohonásobne vyššia.

Liečba Sick sinus syndrómu

Najprv je u SSS nutné liečiť pomalý tlkot srdca – obvykle sa vykoná implantácia kardiostimulátora, ktorý nedovolí srdci “ bežať “ príliš pomaly.

Záchvaty rýchlej akcie síce stimulátor riešiť nevie, ale tie sa udržia pod kontrolou pomocou liekov spomaľujúcich srdcovú akciu.

Ak sa vyskytuje u SSS fibrilácií predsiení, podávajú sa zvyčajne lieky proti riedení krvi.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/sick-sinus-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button