Ovariálny hyperstimulačný syndróm

Ovariálny hyperstimulačný syndrómOvariálny hyperstimulačný syndróm je stav, s ktorým sa mimo gynekológie bežne nestretneme, pomerne často ním však trpia ženy podstupujúce umelé oplodnenie a darkyne vajíčok. Viac informácií o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tohto syndrómu sa dočítate nižšie.

Ovariálny hyperstimulačný syndróm a jeho príčiny


Počas zložitého procesu umelého oplodnenia je nutné odobrať dotknutej žene (alebo inej žene, ktorá slúži ako darkyňa) vajíčka z vaječníkov.

Vajíčka sú ženské pohlavné bunky, ktoré zrejú vo vaječníkoch, zvyčajne dozreje jedno vajíčko za jeden menštruačný cyklus.

V prípade odberu je však nutné, aby dozretých vajíčok bolo viac, a preto sa žene podajú hormonálne preparáty (často ide o opakované podávanie choriogonadotropínu) stimulujúce dozrievanie vajíčok vo vaječníkoch.

Ide samozrejme o značný zásah do organizmu ženy s uvoľnením veľkého množstva hormónov a ďalších zlúčenín z vaječníkov, čo môže u niektorých žien vyvolať hyperstimulačný syndróm.

Prejavy

Príznaky ovariálneho hyperstimulačného syndrómu zvyčajne zahŕňajú nevoľnosť, tráviace ťažkosti, nadúvanie, hnačky a zvýšenie telesnej hmotnosti.

V ťažších prípadoch sa môže objaviť voda na pľúcach, voda v bruchu, dýchavičnosť a bolesti na hrudi.

Ovariálny hyperstimulačný syndróm je nutné považovať za stav s výraznou zrážanlivosťou krvi, u ktorého je vysoké riziko vzniku trombózy dolných končatín a pľúcnej embólie.

Ďalšou komplikáciou je možnosť, že zväčšené vaječníky u ženy sa môžu natrhnúť (torzia vaječníkov).

Diagnostika

Na syndróm je vhodné pomýšľať u ženy, ktorá prekonala nedávnu stimulačnú liečbu a má vyššie uvedené ťažkosti.

Tekutinu v bruchu a okolo pľúc nájdeme pomocou ultrazvuku, ktorý ukáže aj významne zväčšené vaječníky.

Liečba ovariálného hyperstimulačného syndrómu

Stav sa väčšinou nemusí liečiť a za niekoľko týždňov sám prejde. Po dobu trvania ťažkostí je vhodné preventívne podávanie liekov na riedenie krvi (ideálne nízkomolekulový heparín) ako prevenciuvzniku krvných zrazenín.

Veľký objemný ascites spôsobujúci ťažkosti je možné vypustiť.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/ovarialni-hyperstimulacni-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button