Tlak na hrudníku

tlak na hrudníkuTlak na hrudníku je stav, s ktorým sa stretlo už množstvo ľudí a zakaždým môže značiť iný druh ochorenia. Príčin tlaku na hrudníku môže byť množstvo – od kardiovaskulárneho ochorenia až po zápal pľúc. Bolesť na hrudníku môžeme rozdeliť do viacerých kategórii ako je napríklad tlaková bolesť alebo tupá bolesť. Taktiež táto bolesť môže smerovať z iných častí tela a smerovať ku hrudníku alebo práve naopak, šíriť sa z oblasti hrudníka.

Príčiny tlaku na hrudníku:


1. Infarkt myokardu

Infarkt myokardu je nebezpečný stav, pri ktorom odumiera určitá časť srdcového svalu dôsledkom nedostatočného prietoku krvi do srdcového svalu.

Miesto, ktoré je postihnuté natrvalo odumiera, pretože bunky srdcového svalu sa nedokážu zregenerovať. Na mieste postihnutia sa vytvára jazva a funkcia srdca je po infarkte nenávratne poškodená.

Infarkt myokardu, ako bolo vyššie spomenuté vzniká upchaním cievy, koronárnej cievy, ktorá má za úlohu sprostredkovávať prietok krvi do srdca.

Upchatie, odborne ischémia, je spôsobené dlhodobým zužovaním ciev alebo náhlym uzatvorením cievy.

Ateroskleróza je degeneratívne ochorenie stien ciev, vďaka ktorému sa stena ciev stáva hrubšou a prietok krvi je pomalší a práve pri infarkte myokardu sa dokonca úplne zastaví. Hrubnutie stien vzniká dôsledkom ukladanie tukov a leukocytov práve na steny ciev.

Príznaky infarktu myokardu sú bolesť na hrudi, ktorá je dlhšia ako 20 minút, tlak na hrudi, ktorý môže vystreľovať medzi lopatky alebo do čeľuste.

Ďalším príznakom sa môže javiť žiadny alebo minimálny účinok nitroglycerínu, nevoľnosť, studený pot alebo strach zo smrti. 

Treba zdôrazniť, že veľmi významnými genetickými faktormi je vek, genetická predispozícia či rodinná anamnéza.

Medzi modifikovateľné faktory patrí najmä vysoká hladina cholesterolu v krvi, vysoký krvný tlak, fajčenie, cukrovka či obezita.

2. Aneuryzma

Aneuryzma je závažné ochorenie ciev, ktoré postihuje predovšetkým tepny – artérie a aorty. Táto choroba spočíva v tom, že sa mení štruktúra tepny, zväčšuje sa až do 1,5 násobku jej pôvodného priečneho priemeru.

Presný dôvod vzniku tohto ochorení žiaľ ešte stále nie je známy. Človek, ktorý trpí aneuryzmou môže žiť roky bez toho, aby o tejto chorobe vôbec vedel a žiť si spokojný život bez akýchkoľvek príznakov.

Problém nastáva až vtedy, keď aneuryzma praskne. Až vtedy môžeme ucítiť prvé príznaky prítomnosti aneuryzmy.

Aneuryzma sa taktiež nazýva aj ako tichý zabijak, pretože aj vďaka rýchlemu chirurgickému zákroku 40-60% prípadov sa skončí smrťou.

3. Marfanov syndróm

Marfanov syndróm je ochorenie, ktoré je spôsobené genetickou mutáciou. Ochorenie sa prejavuje predovšetkým ako porucha systémového tkaniva.

Toto ochorenie sa väčšinou dedí priamo po oboch rodičoch, vo výnimočných prípadoch je spôsobené novou mutáciou.

Ochorenie postihuje stavbu a funkčnosť systémového tkaniva, ide teda najmä o postihnutie kože, svalov, kostí, väzov či krvných ciev.

Medzi príznaky patrí napríklad stavba tela – človek trpiaci týmto syndrómom je vysoký, chudý, má značne predĺžený trup, dlhé prsty na rukách a nohách a značne oslabené svalstvo.

Ďalším nepríjemným stavom , ktorý vzniká dôsledkom tejto poruchy je skolióza alebo deformácia hrudného koša.

Tlak na hrudníku a diagnostika

Diagnostika tlaku na hrudníku spočíva v dôslednom opísaní daného problému a ďalších možných komplikácii, ktoré sa môžu prejaviť.

Aj napriek tomu, ze anamnéza je dosť podrobná, veľmi dôležité sú ďalšie vyšetrenia, vďaka ktorým sa presne zistí, čo daný problém vyvolalo.

Medzi najčastejšie vyšetrenia patrí EKG, vyšetrenie krvného tlaku, RTG, CT, skontrolovanie pulzu alebo odber krvi.

Ako liečiť tlak na hrudníku

Tlak na hrudníku býva spôsobený množstvom ochorení alebo stavov a preto je najdôležitejšie zistiť, čo tento stav vyvolal.

Častým a nevyhnutným opatrením sa môže stať chirurgický zákrok, ktorý nám dokonca v mnohých prípadoch môže zachrániť život.

V prípade vysokého tlaku sa nasadzujú lieky, ktoré tento stav môžu potlačiť.

Kedy navštíviť lekára

Tlak na hrudníku by sme rozhodne nemali podceňovať, pretože v mnohých prípadoch nám môže ísť o život.

Keď pocítime tlak na hrudi, ktorý je sprevádzaný inými ťažkosťami ako je napríklad studený pot, strach zo smrti, nevoľnosť alebo zvracanie, tak by sme jednoznačne mali čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button