Poruchy vedomia

poruchy vedomiaVedomie je stav, v ktorom prebiehajú psychické funkcie – emócie, myšlienky, vnímanie okolia. Vedomie je to čím sme, definuje nás ako individuálne osobnosti a toto všetko je výsledkom práce centrálnej nervovej sústavy. Problém nastáva, pokiaľ dôjde ku poruche, čo vedomie vážne narúša. Poruchy vedomia môžu byť dlhodobé alebo krátkodobé, ale taktiež ich môžeme rozdeliť ako kvantitatívne a kvalitatívne

Poruchy vedomia a príčiny ich vzniku:


1. Delírium

Delírium sa radí medzi kvalitatívne poruchy vedomia. Tento stav vzniká náhle a je často sprevádzaný zmätenosťou alebo dezorientovanosťou.

Pacientom je tento stav diagnostikovaný zväčša keď sú hospitalizovaní v nemocnici. Podľa štatistík delírium postihuje v priemere od 10-30% hospitalizovaných pacientov nad 65 rokov. S narastajúcim vekom sa percento vzniku delíria zvyšuje.

Ochorenie je definované ako nešpecifická a patologická reakcia mozgu na negatívne podnety. Výskyt ochorenia u mladých ľudí je spojený predovšetkým s alkoholom alebo s užívaním narkotických látok.

Delírium tremens je forma delíria, ktorá je spätá pri odvykacích stavoch či už pri alkohole alebo návykových látkach.

2. Epilepsia

Epilepsia je nervové ochorenie, ktoré sa často vyznačuje epileptickými záchvatmi. Epileptické záchvaty vznikajú pri náhlej nerovnosti medzi stimulujúcimi a tlmiacimi systémami v mozgu.

Ochorenie sa označuje ako záchvatovité ochorenie mozgu. Epilepsia môže byť vrodená alebo získaná. Prevažne sa lieči medikamentózne, ale v niektorých prípadoch pacient môže podstúpiť chirurgický zákrok.

Ochorenie postihuje približne 1-2% populácie a ako bolo už vyššie spomenuté, tak epilepsia môže byť vrodená alebo získaná.

V prípade vrodenej epilepsie sa jedná o genetickú predispozíciu alebo nedostatočný prísun kyslíka v prenatálnom období.

Faktory, ktoré ovplyvňujú vznik získanej epilepsie sú väčšinou úrazy hlavy, blokácia krčných platničiek, infekčné ochorenie alebo nádor.

3. Toxoplazmóza

Toxoplazmóza je parazitárne infekčné ochorenie zvierat a ľudí, ktoré spôsobuje parazit Toxoplasma gondii.

Inkubačná doba tohto ochorenia sú 1-3 týždne. Toto ochorenie sa vo väčšine prípadov prejavuje asymtomaticky alebo s príznakmi podobajúcimi sa chrípkeúnava, malátnosť, horúčka, zdurené a bolestivé lymfatické uzliny.

Toxoplasma gondii, prvok, ktorý je zdrojom tohto ochorenia napáda všetky bunky tele – výnimkou sú len červené krvinky. Hlavným zdrojom parazitovania sa stávajú bunky nervovej sústavy a oka.

Toto ochorenie je najnebezpečnejšie predovšetkým pre tehotné ženy v 1. a 2. trimestri tehotenstva, pretože môže vyvolať potrat plodu alebo poškodenie plodu.

Nakaziť sa môžeme predovšetkým perorálne. Prirodzeným prenášačom parazita sú mačky alebo vtáky ako je napríklad holub.

Nákaza taktiež hrozí aj pri konzumácii neumytej surovej zeleniny a ovocia či nedostatočne tepelne upravené králičie alebo baranie mäso.

Diagnostika

Diagnostika môže spočívať v množstve vyšetrení od merania krvného tlaku, odberom krvi, pri ktorých sa vylúči anémia alebo nízky krvný tlak.

Využíva sa taktiež CT vyšetrenie či neurologické vyšetrenia.

Ako liečiť poruchy vedomia

Najdôležitejšie je zistiť ochorenie, ktoré poruchy vedomia spôsobuje.

Pokiaľ ide napríklad o anémiu tak sa odporúča zvýšiť prísun železa, v prípade delíria sa využíva symptomatická liečba a prísun medikamentov pod súhrnným názvom hypnotiká.

Taktiež sa využívajú lieky pod názvom antipsychotiká, pokiaľ je postihnutý agresívny. Samozrejme najdôležitejší je pitný režim, vďaka ktorému poruchám vedomia môžeme predísť.

Kedy navštíviť lekára

Lekára by sme mali navštíviť pokiaľ nás poruchy vedomia trápia pravidelne.

Netreba odkladať návštevu lekára, pretože čím skôr sa daná príčina, čo tento stav vyvolala diagnostikuje, tak tým ľahšie sa bude dať daný stav vyliečiť alebo zmierniť.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button