Bolestivé lymfatické uzliny
Bolestivé lymfatické uzliny sa prejavujú ako príznak danej infekcie v blízkosti miesta opuchu, alebo v zriedkavých prípadoch môžu byť príznakom rakoviny. Odborne sa bolestivé zväčšené uzliny nazývajú ako lymfadenopatia. Zväčšené a bolestivé lymfatické uzliny zväčša poukazujú na zápaly horných dýchacích ciest a najčastejšie sa s nimi stretávame v oblasti krku a hlavy.
Príčiny bolestivých lymfatických uzlín:
1. Bolesť hrdla
Jedným z najtypickejších príznakov bolesti hrdla sú práve bolestivé a zdurené lymfatické uzliny, ktoré sa nachádzajú na krku alebo pod dolnou čeľusťou.
Táto bolesť môže byť omnoho väčšia ako samotná bolesť hrdla. Lymfatické uzliny zväčša bolia pri dotyku a nepredstavujú nejaké vážne zdravotné riziko.
Bolestivé uzliny predstavujú príznak zápalového či infekčného ochorenia horných dýchacích ciest ako je napríklad angína alebo zápal nosohltanu.
2. Toxoplazmóza
Toxoplazmóza je parazitárne infekčné ochorenie zvierat a ľudí, ktoré spôsobuje parazit Toxoplasma gondii.
Inkubačná doba tohto ochorenia sú 1-3 týždne. Toto ochorenie sa vo väčšine prípadov prejavuje asymtomaticky alebo s príznakmi podobajúcimi sa chrípke – únava, malátnosť, horúčka, zdurené a bolestivé lymfatické uzliny.
Toxoplasma gondii, prvok, ktorý je zdrojom tohto ochorenia napáda všetky bunky tele – výnimkou sú len červené krvinky. Hlavným zdrojom parazitovania sa stávajú bunky nervovej sústavy a oka.
Toto ochorenie je najnebezpečnejšie predovšetkým pre tehotné ženy v 1. a 2. trimestri tehotenstva, pretože môže vyvolať potrat plodu alebo poškodenie plodu.
Nakaziť sa môžeme predovšetkým perorálne. Prirodzeným prenášačom parazita sú mačky alebo vtáky ako je napríklad holub.
Nákaza taktiež hrozí aj pri konzumácii neumytej surovej zeleniny a ovocia či nedostatočne tepelne upravené králičie alebo baranie mäso.
3. Syfilis
Syfilis je ochorenie, ktoré zaraďujeme medzi pohlavne prenosné ochorenia a rozširuje ho prvok pod menom Trepomena pallidum.
Toto ochorenie môže prebiehať veľmi zdĺhavo, a prvé čo si môžete všimnúť na svojom tele bude vyrážka, ktorá sa bude nachádzať buď na genitáliach alebo na iných častí tela. Táto vyrážka je častokrát nebolestivá, vypuklá a hladká.
Ochorenie môžeme rozdeliť do troch rôznych štádií – primárne, sekundárne a terciárne.
V primárnom štádiu sa vytvorí už vyššie spomínaná vyrážka a následne sa objaví zdurenie lymfatických uzlín v mieste vyrážky. Inkubačná doba prvého štádia syfilisu sa odhaduje približne na tri týždne.
Príznaky sekundárneho štádia syfilisu sa začínajú prejavovať približne okolo 9. týždňa po nakazení. Začína sa objavovať celoplošné zdurenie lymfatických uzlín a vyrážka, ktorá je omnoho viac viditeľná. Ochorenie v tomto štádiu je vysoko nákazlivé.
Posledné, terciárne štádium, postihuje približne jednu tretinu nakazených. Príznaky sú najviac nebeznepčné keď začína byť napadnutý kardiovaskulárny systém, začínajú byť výrazné zmeny na kostre či kĺboch.
Postihnutý je taktiež aj mozog a nervová sústava čo môže viesť k demencii. Nakazený človek stráca zrak, reflexy ako je únik moču či stolice čo vedie k následnej smrti.
Diagnostika
Diagnostika lymfatických uzlín patrí k bežným vyšetreniam u všeobecného lekára.
Lymfatické uzliny sa prehmatávajú, kde sa zisťuje ich tvrdosť, veľkosť alebo pružnosť. Pokiaľ ide o dôkladnejšie vyšetrenie, tak sa môže využiť endosonografia.
Ako liečiť bolestivé lymfatické uzliny
Bolestivé lymfatické uzliny nie sú samotným ochorením, ktoré treba liečiť, skôr sa lieči hlavný dôvod ich vzniku (bolesť hrdla, angína…).
Pri daných ochoreniach sa využíva predovšetkým liečba antibiotikami alebo inými medikamentmi.
Bolestivé lymfatické uzliny sa častokrát odporúčajú obviazať šatkou a natrieť ich odstanovou masťou, ktorá by mala tlmiť bolesť.
Kedy navštíviť lekára
Lekára by sme mali navštíviť, pokiaľ nás uzliny nebolia a nemáme žiadne iné vedľajšie príznaky.
Bezbolestivé zväčšené lymfatické uzliny môžu byť tiež príznakom rakoviny a spozornieť by sme mali tiež aj vtedy pokiaľ sa nám tieto lymfatické uzliny neustále zväčšujú.
Nebezpečenstvo môžeme postrehnúť keď sa k bezbolestivým lymfatickým uzlinám pridruží chudnutie, únava či teplota neprekračujúca hodnotu 38°C.
Použité zdroje: základné zdroje textu