Zovirax

ZoviraxZovirax je liek využívaný v dermatológii, ktorý sa radí medzi antivirotiká (protivírusové lieky). Liek veľmi dobre účinkuje proti herpes vírusom. Patrí do skupiny chemoterapeutiká a jeho účinnou látkou je aciklovir.

Princíp lieku Zovirax


Aciklovir sa dostáva do buniek tela napadnutých vírusom a v nich začne blokovať tvorbu vírusovej DNA, čím pomáha zastaviť šírenie vírusovej infekcie.

Najsilnejší účinok je proti herpes vírusom, ale slabší účinok môže byť proti EBV a CMV vírusu.

Využitie

Zovirax podávame pri infekciách spôsobených herpes vírusom ako sú ťažšie formy klasického oparu alebo pásový opar.

Okrem toho sa používa na liečbu ovčích kiahní alebo na zabránenie návratu oparu. Čím skôr je preparát nasadený, tým je účinok lepší.

Liek môže byť podávaný i preventívne chorým s oslabenou imunitou.

Podávanie

Zovirax sa vyrába v podobe tabliet o sile 200 až 800 miligramov. Bežná dávka u dospelého pacienta je 200 až 400 miligramov podávaných 5x denne a v niektorých prípadoch môže byť dávka ďalej zvýšená.

Tableta sa užíva celá a má byť zapitá dostatočným množstvom vody. Je potrebné dodržiavať stanovené odstupy medzi jednotlivými dávkami.

Počas liečby sa odporúča zvýšený príjem tekutín. Liek sa smie užívať iba podľa odporúčania lekára. Liek existuje aj vo forme kožných mastí na lokálne použitie.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis, ale liek vo forme krému je voľnopredajný.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Zovirax môže spôsobovať nežiaduce účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Napriek tomu sú menej závažného charakteru. Medzi najčastejšie patria tráviace problémy ako sú vracanie, hnačka, nevoľnosť a bolesť brucha.

Medzi ďalšie časté vedľajšie účinky patria aj bolesti hlavyzávraty, svrbenie kože, kožná reakcia po vystavení sa slnečnému žiareniu (fotosenzitivita), nedostatok energie (únava), vysoká teplota (horúčka) a v niektorých prípadoch dochádza aj k zvýšeniu pečeňových testov.

U niektorých pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie (angioedém), ktorej príznaky sú žihľavka, opuch  tváre alebo hrdla a dýchavičnosť.

Táto alergia je však veľmi zriedkavá. V prípade užitia krému je počet a pravdepodobnosť nežiaducich účinkov menšia.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button