Zinforo

ZinforoZinforo je liek, ktorý sa používa na liečbu niektorých ťažkých infekcií. Patrí do skupiny antibiotiká a jeho účinnou zložkou je ceftarolín fosamil.

Princíp lieku Zinforo


Zinforo je tzv. cefalosporínové antibiotikum.

Účinná látka ceftarolín fosamil narúša schopnosť bakteriálnych buniek vytvárať bunkovú stenu, ktorá ich chráni pred okolím a tým je priamo zabíja. Pomerne dobrá účinnosť je voči streptokokom a stafylokokom.

Využitie

Zinforo sa nepodáva u bežných infekcií, ale skôr u ťažkých a komplikovaných stavov ako sú ťažšie zápaly pľúc a komplikované rozsiahle infekcie kože a hlbších mäkkých tkanív.

Podávanie

Veľkosť dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia. Zinforo sa vyrába v podobe prášku, z ktorého sa pripraví roztok na podanie injekcie.

Zvyčajná odporúčaná dávka u dospelých je 600 mg každých 12 hodín. Pri niektorých infekciách môže lekár zvýšiť dávku na 600 mg každých 8 hodín.

Zvyčajná odporúčaná dávka u detí závisí od veku a hmotnosti dieťaťa a podáva sa každých 8 alebo 12 hodín. Podáva sa intravenózne (kvapkaním do žily) počas 60 alebo 120 minút.

Ak má pacient problémy s obličkami, lekár môže znížiť dávku, pretože liek sa vylučuje z tela obličkami. Trvanie liečby pri kožných infekciách je obvykle 5 až 14 dní a pri zápale pľúc 5 až 7 dní.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

U cefalosporínov vznikajú nežiaduce účinky ako sú bolesti hlavy, nechutenstvo a tráviace ťažkosti (nevoľnosť, vracanie, hnačka, bolesť brucha).

Menej často môže vyvolať horúčku, pociťovanie závratu a začervenanie, bolesť alebo opuch v mieste vpichu.

Ďalším nežiaducim efektom sú alergie. Mali by sme byť opatrní s predpisovaním cefalosporínových antibiotík pacientom alergickým na penicilín – sú tu totiž časté skrížené alergické reakcie.

Okrem toho u citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik ťažkej alergickej reakcieanafylaxie, ktorej príznaky sú problémy s prehĺtaním, žihľavka, dýchavičnosť a opuch tváre, jazyka alebo hltana.

Nesmie sa podávať deťom, ktoré sú mladšie ako 2 mesiace.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button