Zepreze

ZeprezeZepreze je liek, ktorý sa radí medzi sartany. Sartany sú jedny z najvyužívanejších liekov na krvný tlak a užíva ich podstatná časť interne sledovaných pacientov. Patrí do skupiny hypotenzíva a jeho účinnou zložkou je losartan.

Princíp lieku Zepreze


Losartan blokuje bunkové receptory pre zlúčeninu angiotenzín II. Tá vzniká v našom organizme a má mnoho funkcií vrátane zvyšovania krvného tlaku.

Zablokovanie angiotenzínu II je v dôsledku podobnej účinku ACE-inhibítora (tie blokujú samotný vznik angiotenzínu II).

Sartany a ACE-Inhibítory sú preto dosť podobné lieky, nutné však dodať, že ACE-Inhibítory sú predsa len o niečo účinnejšie.

Využitie

Zepreze môžeme použiť v podobných indikáciách ako ACE-Inhibítory, a to u vysokého tlaku a u chorôb srdca (stavy po infarktoch, srdcové zlyhávanie a iné).

Vhodné sú v situácii, keď sa vysoký tlak kombinuje s postihnutím obličiek u cukrovky 1. typu a 2. typu.

Sartany však všeobecne podávame skôr ako druhú voľbu vtedy, keď ACE-Inhibítor nemožno použiť (napríklad pri nepríjemnom suchom kašli, ktorý ACE-Inhibítory narozdiel od sartanov spôsobujú).

Podávanie

Veľkosť dennej dávky záleží na odporúčaní lekára, ale aj na závažnosti ochorenia. Liek sa vyrába v podobe tabliet o sile 50 a 100 miligramov a bežná denná dávka je 25 až 100 miligramov.

Dávka 100 miligramov denne by nemala byť prekročená. Maximálny účinok na zníženie krvného tlaku sa má dosiahnuť 3 – 6 týždňov po nasadení liečby.

Tablety sa majú prehltnúť a zapiť pohárom vody. Odporúča sa užívať každý deň v rovnakom čase. Je dôležité, aby sa pokračovalo v užívaní lieku, pokiaľ lekár nepovie inak.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Zepreze môže spôsobiť nežiaduce účinky, ktoré sú však zriedkavé. Medzi najčastejšie patria závraty, únava, slabosť, vzácnejšie aj anémia či hypoglykémia.

Liek môže sám o sebe alebo v kombinácii s inými liekmi na tlak spôsobiť prudké zníženie tlaku a možný kolaps.

V kombinácii s inými liekmi (napr. s Verospiron) môžu sartany vyvolať nebezpečnú hyperkaliémiu. U niektorých pacientov môže liek vyvolať alergickú reakciu.

Liek nesmú užívať pacienti majúci závažnú poruchu funkcie pečene a pacienti, ktorí sú mladší ako 18 rokov. Okrem toho sa neodporúča užívať ženám počas tehotenstva alebo dojčenia.

Liek obsahuje laktózu.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button