Zaltrap

ZaltrapZaltrap patrí medzi lieky využívané v onkológii a jeho účinnou zložkou je zlúčenina aflibercept.

Princíp lieku Zaltrap


Aflibercept je zlúčenina vyrábaná rekombinantnou DNA technológiou. Funguje ako falošný receptor, ktorý sa viaže na vaskulárny endoteliálny rastový faktor (VEGF).

Tým dôjde k deaktivácii VEGF receptorov a to zhorší novotvorbu krvných ciev, ktoré môžu zásobovať rastúci nádor. Tým je nádor ochudobňovaný o prísun živín a kyslíka.

Využitie

Liek sa podáva pacientom s pokročilou rakovinou hrubého čreva, ktorá má vytvorené metastázy.

Zvyčajne je podávaný spolu s ďalšími preparátmi v rámci chemoterapeutických cyklov.

Podávanie

Tento liek sa vyrába v podobe roztoku, ktorý sa podáva ako intravenózna infúzia po dobu 1 hodiny. Každá injekčná liekovka infúzneho koncentrátu je iba na jednorazové použitie (jednodávková).

Nariedené roztoky Zaltrapu sa musia podávať pomocou infúznych setov obsahujúcich 0,2 mikrónový polyétersulfónový filter.

Dávka je individuálne, u dospelých sa zvyčajne podávajú 4 miligramy na kilogram váhy, však individuálne dávku musí stanoviť ošetrujúci onkológ.

Bez odporúčania lekára je aplikácia lieku pochopiteľne prísne zakázaná. 

Pri liečbe týmto liekom sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky, ktoré ovplyvňujú zrak, koncentráciu alebo schopnosť reagovať.

Pokiaľ k tomu dôjde, nie je vhodné viesť vozidlá, nepoužívať žiadne nástroje ani neobsluhovať stroje.

Počas liečby lekár vykonáva niekoľko testov na kontrolu funkcie vášho organizmu a účinku lieku. Testy môžu zahŕňať odbery krvi a moču, vyšetrenie röntgenom alebo inými zobrazovacími metódami alebo ďalšie vyšetrenia.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Vedľajšie účinky boli hlásené pri použití daného lieku v kombinácii s chemoterapiou.

Zaltrap môže spôsobiť celý rad nežiaducich účinkov vrátane nežiaducich zmien v krvnom obraze (nedostatok červených a bielych krviniek a krvných doštičiek), zvýšenie pečeňových testov, krvácanie z nosa, bolesti hlavy, tráviace ťažkosti, zhoršenie funkcie obličiek, zmeny krvného tlaku a mnohé ďalšie.

Medzi veľmi časté vedľajšie účinky patrí napr. krvácanie, pocit veľkej únavy, slabosti alebo závraty alebo zmeny zafarbenia stolice, bolesť v ústach, bolesť zubov alebo čeľuste, opuch alebo nehojace sa vredy v ústach alebo čeľusti, výtok, znecitlivenie alebo pocit ťažoby v čeľusti alebo uvoľnenie zuba, znížená chuť do jedla, zmena hlasu (napr. vznik chrapľavého hlasu), ťažkosti pri dýchaní, bolesť brucha, opuch a znecitlivenie rúk a nôh, ktoré je spojené s chemoterapiou.

Menej časté vedľajšie účinky sú prederavenie čreva, prederavenie steny žalúdku, tráviacej trubice alebo čriev, upchatie tepien krvnou zrazeninou, upchatie žíl krvnou zrazeninou, bielkoviny v moči, hnačka a dehydratácia, alergické reakcie.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button