Zahron

ZahronZahron je novší liek radiaci sa do skupiny statínov, tj. medzi lieky na vysoký cholesterol. Zrejme prakticky nenájdeme interne liečeného pacienta, ktorý by niektorý zo statínov dlhodobo neužíval.


Princíp lieku Zahron

Účinnou látkou preparátu je zlúčenina rosuvastatín. Pomáha blokovať tvorbu cholesterolu, tým znižuje jeho hladinu v krvi a bráni procesu aterosklerózy.

Využitie

Tento liek má veľmi široké využitie. Liek podávame nielen pri vysokom cholesterole, ale aj pacientom s ochorením srdca s anginou pectoris, pacientom po infarktoch a ischemických mozgových príhodách, chorým s ischemickou chorobou dolných končatín a mnohým ďalším.

Podávanie

Záleží na odporúčaní lekára, bez ktorého vedomia by sa preparát nemal užívať. Liek existuje vo forme tabliet o sile 10-40 miligramov a najčastejšie používaná dávka pre dospelého človeka je 10-20 miligramov denne. Zahron môže pacient užívať s jedlom alebo medzi jedlami. Tabletu je vhodné prehĺtnuť celú a zapiť ju vodou. Môže sa užiť kedykoľvek v priebehu dňa. Pacient by sa mal snažiť užiť tabletu každý deň v rovnakom čase.

Väčšina ľudí môže počas užívania Zahronu viesť vozidlá a obsluhovať stroje – užívanie lieku nemá na túto ich schopnosť vplyv. Niektorí ľudia však počas liečby Zahronom trpia závratmi. Ak má pacient závraty, je vhodné sa poradiť so svojím lekárom predtým, ako sa pokúsi viesť vozidlá alebo obsluhovať stroje. Nie je vhodné užívať preparát, ak je pacientka tehotná alebo dojčí.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Preparát môže spôsobiť zvýšenie pečeňových testov a u malého percenta pacientov môže ich užívanie vyvolať bolesti svalov a vzácne aj nebezpečnú rabdomyolýzu.

Z toho dôvodu by po nasadení preparátu do medikácie mali byť pacientovi s odstupom niekoľkých týždňov skontrolované pečeňové testy a koncentrácie kreatínkinázy (enzým uvoľňujúce sa pri poškodení svalov) v krvi. Ak sa po nasadení lieku objavia bolesti svalov, potom je nutné vyšetriť kreatínkinázy ihneď.

Medzi časté možné vedľajšie účinky patrí napr. bolesť hlavybolesť bruchazápcha, nevoľnosť, pocit slabostizávratzvýšené množstvo bielkovín v močicukrovka.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.