Yanela

YanelaYanela patrí medzi kombinovanej preparáty hormonálnej antikoncepcie. Jeho účinnými látkami sú zlúčeniny etinylestradiol (patrí medzi syntetické estrogény) a dienogest (patrí medzi syntetické gestagény).

Princíp lieku Yanela


Pravidelné podávanie syntetického estrogénu a progesterónu pôsobí komplexne na zníženie pravdepodobnosti počatia.

Uplatňuje sa najmä vplyv preparátu na zablokovanie ovulácie a na zmenu charakteru sekrétu, ktorý zhustne a stane sa nepriestupným pre spermie.

Využitie

Základným dôvodom užívanie preparátu Yanela je zabránenie neželanému otehotneniu.

Preparát môže byť predpísaný aj ženám s nepravidelnou menštruáciou, s bolestivou menštruáciou a pri nadmernom menštruačnom krvácaní.

Za vedľajší efekt sa považuje aj zníženie rizika výskytu rakoviny vaječníkov a rakoviny sliznice maternice.

Podávanie

Yanela existuje vo forme tabliet a ich presné dávkovanie musí byť určené predpisujúcim gynekológom, bez ktorého vedomia by sa preparát nikdy nemal užívať.

Všeobecne povedané sa lieky tohto typu bežne užívajú v dávke 1 tableta denne v intervale 21 dní tak, ako je uvedené na blistri.

Po tomto období nasleduje 7 dňový interval, kedy sa preparát neužíva, a kedy sa dostaví menštruačné krvácanie.

Tablety sa prehĺtajú celé a v prípade potreby s dostatočným množstvom tekutiny.

Počas dojčenia by sa prípravok Yanela nemal užívať, pretože môže znižovať tvorbu mlieka a malé množstvo hormónov môže do mlieka prechádzať.

Počas dojčenia je vhodné používať nehormonálne metódy antikoncepcie. Tento liek nemá žiaden vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Hormonálna antikoncepcia môže mať celý rad nevýhod a rizík. Najzávažnejším rizikom užívateliek hormonálnej antikoncepcie je nepochybne hlboká žilová trombóza a pľúcna embólia.

Hormonálna antikoncepcia môže byť preto smrteľne nebezpečná pre fajčiarky a pre ženy s vrodenými srážlivými stavmi (napr. Leidenská mutácia).

Medzi vedľajšie účinky zaraďujeme taktiež napr. mykotické pošvové infekcie a iné mykózy, poruchy imunitného systémualergické reakcieporuchy metabolizmu a výživy, zvýšená chuť do jedla, psychiatrické poruchy, depresívne nálady, strata chuti do jedla, zníženie libida, agresivita, ľahostajnosť, poruchy nervového systému, bolesti hlavymigrényospalosť, poruchy videnia, zápal spojiviek.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button