Yadine

YadineYadine patrí medzi kombinovane preparáty hormonálnej antikoncepcie. Účinnými látkami sú zlúčeniny etinylestradiol (patrí medzi syntetické estrogény) a drospirenón (patrí medzi syntetické gestagény).

Princíp lieku Yadine


Pravidelné podávanie syntetického estrogénu a progesterónu pôsobí komplexne na zníženie pravdepodobnosti počatia.

Uplatňuje sa najmä vplyv preparátu na zablokovanie ovulácie a na zmenu charakteru sekrétu, ktorý zhustne a stane sa nepriestupným pre spermie.

Využitie

Základným dôvodom užívanie preparátu Yadine je zabránenie neželanému otehotneniu. Preparát môže byť predpísaný aj ženám s nepravidelnou menštruáciou, s bolestivou menštruáciou a pri nadmernom menštruačnom krvácaní.

Za vedľajší efekt sa považuje aj zníženie rizika výskytu rakoviny vaječníkov a rakoviny sliznice maternice.

Podávanie

Tento preparát existuje vo forme tabliet a ich presné dávkovanie musí byť určené predpisujúcim gynekológom, bez ktorého vedomia by sa preparát nikdy nemal užívať.

Všeobecne povedané sa lieky tohto typu bežne užívajú v dávke 1 tableta denne v intervale 21 dní. Yadine sa môže užívať s jedlom alebo bez jedla, v prípade potreby s malým množstvom vody.

Po tomto období nasleduje 7 dňový interval, kedy sa preparát neužíva, a kedy sa dostaví menštruačné krvácanie.

Otázky na presné začatie užívania, či na zabudnutú tabletku je vždy vhodné zacieliť na svojho gynekológa.

Ak je pacientka tehotná, nesmie užívať Yadine. Ak otehotnie počas užívania, musí ho ihneď prestať užívať a vyhľadať svojho lekára. Užívanie lieku sa počas dojčenia spravidla neodporúča.

Nevýhody

Hormonálna antikoncepcia môže mať veľa nevýhod a rizík. Najzávažnejším rizikom užívateliek hormonálnej antikoncepcie je hlboká žilová trombóza a pľúcna embólia.

Hormonálna antikoncepcia môže byť preto smrteľne nebezpečná pre fajčiarky a pre ženy s vrodenými srážlivými stavmi (napr. Leidenská mutácia).

Medzi časté vedľajšie účinky patria napr. problémy s menštruáciou, medzimenštruačné krvácanie, bolesť v prsníkoch, citlivosť prsníkov, bolesť hlavy, depresívna nálada, migréna, nevoľnosť, hustý, belavý výtok z pošvy a pošvová kvasinková infekcia.

Menej časté vedľajšie účinky sú napr. zväčšenie prsníkov, zmeny libida, zvýšený krvný tlak, znížený krvný tlak, zvracanie, hnačka, akné, vyrážka, svrbenie, strata vlasov (alopécia), infekcia v pošve, zadržiavanie tekutín a zmeny telesnej hmotnosti.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button