Xiliarx

XiliarxXiliarx patrí medzi modernejšie lieky na cukrovku, ktoré sa odborne označujú ako perorálne antidiabetiká (PAD). Účinnou látkou preparátu je zlúčenina vildagliptín.

Princíp lieku Xiliarx


Vildagliptín je zlúčenina zo skupiny gliptinů a patrí medzi tzv. DPP-4 inhibítory.

Zjednodušene povedané pôsobí pomerne komplexne na metabolizmus inzulínu a krvných cukrov a tým spôsobí zníženie krvného cukru nalačno aj po jedle.

Využitie

Tento liek sa predpisuje u pacientov s cukrovkou 2. typu. Je to už drahší preparát, ktorý väčšinou nebýva liekom prvej voľby.

Indikačné kritéria sú zložitejšie, predpisuje sa skôr pacientom, u ktorých dostatočne nezafungovaly iné PADy, najmä metformín (napr. liek Metfogamma, Glucophage, Metformín), alebo kedy metformín z nejakého dôvodu nešlo použiť. Môže sa kombinovať s ostatnými PADy pri ich nedostatočnom účinku a možná je aj kombinácia preparátu s inzulínom.

Podávanie

Záleží na odporúčanie diabetológa, zvyčajná dávka u dospelého človeka je 50 miligramov podávaných 1-2x denne, neodporúča sa prekročiť dennú dávku 100 miligramov. Xiliarx možno užívať s jedlom alebo bez jedla.

Neuskutočnili sa žiadne štúdie o účinkoch na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

Pacienti, u ktorých sa ako nežiaduca reakcia vyskytnú závraty, nemajú viesť vozidlo alebo obsluhovať stroje.

Nie je známe, či sa vildagliptín vylučuje do ľudského mlieka. Štúdie na zvieratách ukázali vylučovanie vildagliptínu do mlieka. Xiliarx sa nemá používať počas dojčenia.

Predávkovanie

Pri podávaní 400 mg sa vyskytli tri prípady svalovej bolesti a jednotlivé prípady miernej a prechodnej parestézie, horúčky, edému a prechodného zvýšenia hladiny lipázy.

Pri 600 mg sa u jednej osoby vyskytol edém nôh a rúk, ako aj zvýšenie hladiny kreatínfosfokinázy (CPK), aspartátaminotransferázy (AST), C-reaktívneho proteínu (CRP) a myoglobínu. U troch ďalších osôb sa vyskytol edém nôh, z toho vo dvoch prípadoch s parestéziou.

Nevýhody

V kombinácii s inými PADy sa môže vyskytnúť hypoglykémia, tráviace ťažkosti ako nechutenstvo, plynatosť a zápcha, niekedy dochádza k zvýšeniu pečeňových testov.

Medzi nežiaduce účinky patrí napr. tremor, závraty, bolesť hlavy, únava, nauzea, asténia, periférny edém, nadmerné potenie, triaška.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button