Uraplex
Uraplex je preparát, ktorý patrí do skupiny tzv. anticholinergík a obsahuje účinnú látku trospium chlorid.
Princíp lieku Uraplex
Trospium chlorid tlmí účinok zlúčeniny acetylcholínu na niektoré bunkové receptory, najmä na svalovinu močového mechúra.
Toto tlmenie znižuje frekvenciu a silu kontrakcií močového mechúra, pomáha človeku udržať moč. Odborne tento efekt označujeme ako spazmolytický.
Výhodou trospium chloridu oproti ostatným podobným preparátom je fakt, že nepreniká do mozgu, čo znižuje nežiaduce účinky na centrálny nervový systém.
Využitie
Tento liek využívame tam, kde chceme vyvolať upokojenie močového mechúra. Typickou indikáciou je urgentná inkontinencia moču vyvolaná hyperaktívnym močovým mechúrom.
Urgentná inkontinencia moču znamená opakované úniky moču, ktoré sú predchádzanie pocitom silného nutkania na močenie.
Podávanie
Uraplex sa vyrába v podobe tabliet o sile 20 miligramov. U dospelého človeka sa väčšinou podáva jedna tableta denne.
Liek sa smie používať len v dávke určenej predpisujúcim lekárom. Pokračovanie liečby má byť prehodnocované v pravidelných intervaloch každých 3 – 6 mesiacov.
Schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje môže znížiť najmä porucha akomodácie (zaostrenie oka).
Avšak v štúdiách preverujúcich parametre charakterizujúce schopnosť viesť motorové vozidlá (ako je orientácia zrakom, schopnosť reagovať, reakcie pri strese, koncentrácia a motorická koordinácia) nebolo zistené negatívne ovplyvnenie týchto funkcií.
Nevýhody
Liek má celkovo anticholinergné účinky, čo znamená, že môže spôsobiť ospalosť, sucho v ústach, poruchu odtoku moču a tráviace ťažkosti (zápcha, nechutenstvo, bolesti brucha). Menej často boli popisované aj opuchy tkanív a búšenie srdca.
Liek by nemali užívať chorí s glaukómom a ťažkou myasténiou, u ktorých môže dôjsť k zhoršeniu príznakov ich choroby.
Medzi vedľajšie účinky lieku Uraplex patrí napr. opuch tváre, jazyka a priedušiek, ktoré môžu spôsobiť poruchy dýchania (angioedem), neočakávané reakcie alergického pôvodu – porucha dýchania, vyrážky, dýchavičnosť a pokles krvného tlaku (anafylaxia), ťažké reakcie – výskyt pľuzgierov a olupovanie kože alebo slizníc, ako sú napríklad pery, oči, pusa, nos a genitálie.
To všetko môže byť sprevádzané horúčkou a zimnicou, bolesťou svalov a celkovým pocitom choroby (Stevens-Johnsonov syndróm, toxická epidermálna nekrolýza).
Použité zdroje: základné zdroje textu