Tobi Podhaler

Tobi PodhalerTobi Podhaler je liek, ktorý patrí medzi antibiotiká, presnejšie povedané patrí do skupiny aminoglykozidov. Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina tobramycín.

Princíp lieku Tobi Podhaler


Tobramycín je účinné antibiotikum, ktoré hubí viacero rozličných baktérií. Mechanizmus účinku spočíva v narušení bakteriálneho metabolizmu a tvorby bielkovín.

Využitie

Preparát je indikovaný najmä u jedincov s cystickou fibrózou, ktorí trpia chronickými zápalmi pľúc spôsobenými baktériou Pseudomonas aeruginosa.

Pseudomonas aeruginosa je veľmi často sa vyskytujúca baktéria, ktorou sa niekedy počas života nakazia pľúca takmer každého, kto má cystickú fibrózu.

Niektorí ľudia dostanú túto infekciu až v neskoršom veku, zatiaľ čo iní sa nakazia veľmi mladí. Je to jedna z najškodlivejších baktérií pre ľudí s cystickou fibrózou. Ak sa infekcia správne nelieči, postupne čoraz viac poškodzuje pľúca a spôsobuje ďalšie ťažkosti s dýchaním.

Podávanie

Tento liek sa vyrába v podobe kapsúl s práškom o sile 28 miligramov, ktorý sa inhaluje pomocou špeciálneho inhalátora.

Bežná dávka je je obsah 4 kapsúl 2x denne s intervalom medzi dávkami cca 12 hodín. Terapia prebieha v 28-dňových cykloch.

Tobi Podhaler sa nemá podávať deťom mladším ako 6 rokov.  Nemá žiadny alebo má len zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Ľudia s cystickou fibrózou majú mnoho prejavov tejto choroby.

Tie sa môžu objavovať naďalej aj pri používaní lieku Tobi Podhaler, ale nemajú sa vyskytovať častejšie alebo sa zdať horšie ako predtým.

Ak má pacient pocit, že sa počas používania lieku základné pľúcne ochorenie zhoršuje, ihneď by mal kontaktovať svojho lekára.

Niektoré vedľajšie účinky môžu byť závažné patria tu napr. nezvyčajné ťažkosti s dýchaním, so sipotom alebo kašľaním a zvieraním v hrudníku (časté).

Ak sa vyskytne niektorý z týchto účinkov, prestaňte používať Tobi Podhaler a ihneď to povedzte svojmu lekárovi.

Medzi tieto príznaky patrí vykašliavanie krvi (veľmi časté), zhoršenie sluchu (zvonenie v ušiach je možným varovným príznakom straty sluchu), šum (napríklad syčanie) v ušiach (časté).

Medzi ďalšie vedľajšie účinky môžu patriť: dýchavičnosťkašeľ, produktívny kašeľ, zmena hlasu (zachrípnutie), bolesť hrdlahorúčka, sipot, šelest (praskanie), nepríjemné pocity v hrudníku, bolesť na hrudníku pochádzajúca zo svalov alebo kostí, upchatý nos, krvácanie z nosa, zvracanie, nutkanie na vracanie, hnačka, vyrážky, porucha vnímania chuti, strata hlasu.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button