Tezzimi
Tezzimi je liek, ktorý sa používa na liečbu vysokého cholesterolu. Patrí do skupiny hypolipidemiká a jeho účinnou látkou je ezetimib.
Princíp lieku Tezzimi
Ezetimib dokáže blokovať vstrebávanie cholesterolu v bunkách tenkého čreva a tým jeho prestup z tráviaceho traktu do organizmu. Liek teda znižuje hladiny celkového cholesterolu, „zlého“ cholesterolu (LDL cholesterol) a tukových látok nazývaných triglyceridy v krvi.
Okrem toho zvyšuje hladiny „dobrého“ cholesterolu (HDL cholesterol).
Využitie
Tezzimi sa používa u chorobných stavov so zvýšenou hladinou cholesterolu, či už sú spôsobené nevhodnou výživou alebo sú vrodené (familiárna hypercholesterolémia). Je pravda, že tento liek sa pomerne málo často podáva samotný, častejšie ho vídame v kombinácii s liekom zo skupiny statíny.
Cholesterol je jednou z niekoľkých tukových látok vyskytujúcich sa v krvnom obehu. Celkový cholesterol sa skladá prevažne z LDL a HDL cholesterolu.
LDL cholesterol sa často nazýva „zlý“ cholesterol, pretože sa môže hromadiť v stenách tepien, kde tvorí usadeniny.
Tvorba usadenín môže časom viesť k zúženiu tepien. Toto zúženie môže spomaliť alebo zablokovať prúdenie krvi do životne dôležitých orgánov, ako je srdce a mozog. Zablokovanie prúdenia krvi môže spôsobiť srdcový infarkt alebo cievnu mozgovú príhodu.
HDL cholesterol sa často nazýva „dobrý“ cholesterol, pretože zabraňuje hromadeniu zlého cholesterolu v tepnách a chráni pred chorobou srdca. Ďalšou formou tuku v krvi, ktorá môže zvyšovať riziko choroby srdca, sú triglyceridy.
Podávanie
Tezzimi sa dávkuje podľa odporúčania lekára, bez ktorého vedomia sa nesmie liek užívať. Preparát sa vyrába v podobe tabliet o sile 10 miligramov a bežnou dávkou je 1 tableta denne.
Tableta sa užíva kedykoľvek počas dňa s jedlom alebo bez jedla. Počas liečby je nutné dodržiavať diétu, ktorú stanoví lekár.
Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.
Nevýhody
Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.
Tento liek sám o sebe nemáva zásadné nežiaduce účinky, no medzi najčastejšie patrí bolesť brucha, hnačka, plynatosť a únava. V kombinácii so statínmi sa vyskytujú bolesti hlavy, svalová bolesť, citlivosť alebo slabosť.
U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorá sa môže prejaviť ako opuch tváre, pier, jazyka alebo hrdla, čo môže spôsobiť ťažkosti pri dýchaní alebo prehĺtaní.
Tezzimi nesmú užívať ženy počas tehotenstva alebo dojčenia. Liek obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.
Použité zdroje: základné zdroje textu