Tensiomin

TensiominTensiomin [Tenziomin] je liek zo skupiny ACE-inhibítorov, čo sú obľúbené lieky na tlak. Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina kaptopril.

Tensiomin a jeho princíp


Inhibítory angiotenzín konvertujúceho enzýmu (inhibítory ACE, ACEI) patria do skupiny kardiofarmak.

Ich podanie vedie k poklesu tvorby angiotenzínu II (AGII) a ku kumulácii bradykinínu. Dôsledkom je dilatácia arteriol aj venul.

V obličkách stúpa vylučovanie Na + a vody a klesá vylučovanie K +. Doteraz nie celkom objasneným mechanizmom sú ACEI schopné brániť remodelácii myokardu po akútnom infarkte myokardu. Navyše pri dlhodobom podávaní dochádza k regresii už rozvinutých hypertrofických zmien na cievach a srdci.

Využitie

Tensiomin podávame na vysoký krvný tlak, napriek tomu ho však v medikácii mnohých pacientov nenachádzame. Je to z toho dôvodu, že Tensiomin začne rýchlo účinkovať, ale má kratší polčas účinku a musel by sa podávať viackrát denne.

Tieto vlastnosti z neho však zároveň robia výborný liek na akútne zníženie veľmi vysokého tlaku a práve v tejto situácii sa preparát najčastejšie podáva.

Ďalej sa liek podáva pacientom chorých na kongestívne srdcové zlyhanie. V terapii kongestívneho zlyhania môže byť kaptopril použitý aj v kombinácii s diuretikami a kde je potrebné, aj s digoxínom.

Predpisovaný býva aj po infarkte myokardu, v prípade symptomatickej alebo asymptomatickej dysfunkcie ľavej komory, za stabilizovaných hemodynamických podmienok.

Podávanie

Záleží na ošetrujúcom lekárovi. Pri terapii hypertenzie je počiatočná dávka je 12,5 mg trikrát denne.

Odporúčaná udržiavacia dávka je 25 mg trikrát denne. Táto dávka môže byť v priebehu 2 až 4 týždňov postupne zvyšovaná až do dosiahnutia optimálnej výšky krvného tlaku. Dávkovanie zvyčajne nepresahuje 50 mg trikrát denne.

Kombinácia kaptoprilu s tiazidmi potencuje jeho hypotenzný účinok. Dávka diuretika sa môže zvyšovať v 1 až 2-týždňových intervaloch až do dosiahnutia uspokojivej odpovede (alebo dosiahnutie maximálnej dávky diuretika).

Po akútnom infarkte myokardu sa liečba kaptoprilom môže začať najskôr 3 dni po ataku, pri stabilnom hemodynamickom stave, nízkou dávkou 6,25 mg.

V závislosti na tolerancii prípravku sa môže dávka zvýšiť až na 25 mg trikrát denne. Neskôr, opäť v závislosti od individuálnej tolerancie, možno dávku zvýšiť až na maximálnu dennú dávku 50 mg trikrát denne.

Tensiomin je prísne kontraindikovaný u pacientov so stenózou obličkovej tepny – bilaterálne alebo unilaterálna u solitárnej obličky.

V tehotenstve je podávanie ACE inhibítorov počas prvého trimestra gravidity zakázané. Takisto aj v druhom a treťom trimestri tehotenstva.

Liek sa nesmie predpísať pacientom s klinickým prejavom v podobe kardiogénneho šoku a pri výskyte angioneurotického edému aj po inom inhibítore ACE.

Nevýhody

Hypotenzia po prvej dávke – objavuje sa najmä u chorých dlhodobo liečených vyššími dávkami diuretík.

Pred začatím liečby ACEI je preto vhodné znížiť dávku diuretík, alebo ich na krátku dobu (24-48 hodín) vysadiť a liečbu začať s nižšími dávkami ACEI.

Zhoršenie funkcie obličiek – nutné pravidelné monitorovanie hladiny kreatinínu a urey. Pri progresívnym zhoršovanie je možné najskôr znížiť dávku diuretika. Ak pokles obličkových funkcií pokračuje, je nutné ACEI vysadiť.

Hyperkaliémia a teda zvýšená hladina dráslika v krvi je ďalšim závažným nežiadúcim účinkom Tensiominu.

Kašeľ – nepríjemný, suchý, dráždivý. Príčinou je kumulácia bradykinínu v tkanivách. Riešením je výmena ACEI za blokátory AT1-receptorov pre angiotenzín II.

Angioneurotický edém – príčina podobná ako u kašľa.

Medzi menej závažné ale časté nevýhody patria strata chuti do jedla, sucho v ústach, narušenie chuťových vnemov, malé vriedky v ústach, nevoľnosť, vracanie, žalúdočné ťažkosti, hnačka alebo zápcha.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button