Surgam

SurgamSurgam je nesteroidný protizápalový liek (NSPZL). NSPZL sú jedny z najpoužívanejších liečiv, pretože sú určené na liečbu bolesti, ktoré môžu postihnúť kohokoľvek a kedykoľvek. Patrí do skupiny antireumatiká, antiflogistiká a antiuratiká a jeho účinnou zložkou je kyselina tiaprofénová.

Princíp lieku Surgam


Kyselina tiaprofénová pomáha v organizme tlmiť enzým zvaný cyklooxygenáza, ktorý je zodpovedný za tvorbu zlúčenín dôležitých pre zdarný priebeh zápalovej reakcie, látok zvyšujúcich telesnú teplotu a vyvolávajúcich pocit bolesti.

Z toho dôvodu pôsobí liek protizápalovoprotireumaticky, tlmí bolesť, ale znižuje aj horúčku.

Využitie

Surgam sa používa najmä na liečbu bolesti. Najviac je využívaný pri ortopedických bolestiach (akútne záchvaty dny, zápaly šliach, bolesti kĺbov, bolesti chrbta, reumatoidná artritída, stavy po úrazoch, a pod.), pri bolestiach hlavy a pri bolestiach zubov.

K zosilnenie efektu je možné ho kombinovať s inými liekmi na bolesť.

Podávanie

Vyrába sa v podobe tabliet o sile 300 miligramov. Dávkovanie a dĺžku liečby určuje vždy lekár podľa druhu a závažnosti ochorenia.

Dospelí a mladiství nad 12 rokov užívajú zvyčajne 2-krát denne 1 tabletu. Tablety sa užívajú pri jedle alebo tesne po jedle, zapijú sa dostatočným množstvom tekutiny.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Nesteroidné protizápalové lieky môžu mať celý rad vedľajších účinkov.

Pomerne typické sú najrôznejšie tráviace ťažkosti (nevoľnosť, vracanie, bolesť brucha) vrátane zvýšenia rizika krvácania do tráviacej trubice, žalúdočných zápalov a žalúdočných vredov.

Taktiež tento liek môže spôsobiť únavu, zvýšenie pečeňových testovbolesti hlavyzávraty, ale aj narušiť funkciu obličiek.

V kombinácii s liekmi na riedenie krvi sa zvyšuje riziko krvácania. U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorá sa prejavuje ako priedušková astma alebo žihľavka.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú vredy žalúdka alebo dvanástnika, ochorenia močového mechúra a predstojnice (prostaty).

Surgam sa nepodáva deťom do 12 rokov a tehotným ženám v treťom trimestri tehotenstva.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button