Stavra

StavraStavra je liek, ktorý radíme medzi statíny. Statíny sú lieky na vysoký cholesterol. Patrí do skupiny hypolipidemiká a jeho účinnou zložkou je atorvastatín.

Princíp lieku Stavra


Atorvastatín pomáha blokovať tvorbu cholesterolu v ľudskom tele tým, že znižuje jeho hladinu v krvi a bráni procesu aterosklerózy.

Využitie

Tento preparát je najviac podávaný na liečbu vysokého cholesterolu.

Okrem toho jeho využitie nájdeme aj na liečbu pacientov s ischemickou chorobou srdca vrátane angíny pectoris a stavov po infarktoch a mozgových príhodách. Taktiež je prospešný na liečbu ischemickej choroby dolných končatín

Ak je pacient vo zvýšenom riziku vzniku srdcovej choroby, liek sa tiež môže použiť na zníženie takéhoto rizika dokonca aj vtedy, keď je hladina cholesterolu v norme.

Podávanie

Stavra sa vyrába v podobe tabliet o sile 10-80 miligramov a bežná dávka pre dospelého človeka je 20 miligramov denne.

U niektorých stavov môže byť táto dávka znížená alebo naopak zvýšená až na 80 miligramov denne.

Užívanie lieku bez odporúčania lekára je zakázané. Počas liečby je nutné zamerať sa aj na štandardnú diétu, ktorej úlohou je zníženie cholesterolu. Viac o tejto diéte povie lekár, ktorý doporučuje tento typ liečby.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Stavra môže spôsobiť zvýšenie pečeňových testov, čo je charakteristické pre všetky lieky na vysoký cholesterol. U malého percenta pacientov môže ich užívanie vyvolať bolesti svalov, svalovú slabosť a vo vzácnych prípadoch aj nebezpečnú rabdomyolýzu.

Z toho dôvodu by po nasadení preparátu do liečby mali byť pacientovi s odstupom niekoľkých týždňov skontrolované pečeňové testy a koncentrácie kreatínkinázy (enzým uvoľňujúci sa pri poškodení svalov) v krvi.

Ak sa po nasadení lieku objavia bolesti svalov, potom je nutné vyšetriť kreatínkinázu ihneď.

Okrem toho liek môže spôsobiť tráviace problémy ako sú zápcha, hnačka alebo nevoľnosť. U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie.

Liek nesmú užívať tehotné ani dojčiace ženy. Liečbu liekom Stavra môžu podstúpiť iba pacienti, ktorí dosiahli hranicu 10 rokov.

Liek nesmú užívať pacienti s aktívnym ochorením pečene. Počas liečby je nutné vyhýbať sa konzumácii väčšieho množstva alkoholu.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button