Vyliec.sk > Liek > Samixon

Samixon

SamixonSamixon patrí medzi antibiotiká, ktoré možno zaradiť do skupiny cefalosporínov 3. generácie. Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina ceftriaxon.


Princíp lieku Samixon

Ceftriaxón spôsobuje inhibíciu syntézy bakteriálnej steny pre väzbu na penicilín viažuci proteíny (PBP). Výsledkom je narušenie biosyntézy bunkovej steny (peptidoglykánu), ktorá vedie k lýze bakteriálnej bunky a k jej smrti.

Využitie

Preparát Samixon sa bežne nepoužíva, predpisujeme ho však u ťažkých infekcií u hospitalizovaných pacientov. Využitý môže byť u vnútrobrušných infekcií vrátane gynekologických zápalov a pri nebezpečných zápalov mozgových blán. Tiež môže pomôcť u otráv krvi, ktoré majú pôvod v močových infekciách vrátane zápalov obličiek alebo v zápaloch pľúc.

Podávanie

Záleží na rozhodnutí ošetrujúceho lekára. Samixon existuje iba vo forme prášku vo fľaštičke (o sile 1000 mg) na prípravu vodného roztoku, ktorý sa podáva v podobe pomalej injekcie alebo intravenóznej infúzie 1x denne. Celková denná dávka pre dospelého človeka sú 1-2 gramy, táto dávka môže byť však ďalej navýšená až na 2-4 gramy denne u ťažkých infekcií.

V predoperačnej profylaxii infekcií miest a chirurgického zákroku sa podávajú 2 g v jednej dávke pred operáciou . Pri gonorei je dávka 500 mg v jednej intramuskulárnej dávke. Na syfilis sa obvykle odporúča dávka 500 mg – 1 g jedenkrát denne, je možné ju zvýšiť na 2 g jedenkrát denne počas 10-14 dní.

Ceftriaxon prechádza cez placentu. Údaje o podávaní ceftriaxónu u gravidných žien sú obmedzené. Štúdie na zvieratách nepreukázali priame alebo nepriame škodlivé účinky na embryonálny / fetálny, perinatálny a postnatálny vývoj. Ceftriaxón by mal byť podávany v tehotenstve a najmä v prvom trimestri gravidity iba v prípade, že prínos preváži riziko.

Nevýhody

Najčastejšie hlásené nežiadúce reakcie ceftriaxonu sú eozinofília, leukopénia, trombocytopénia, hnačka, vyrážka a zvýšenie hladín pečeňových enzýmov. Preparát Samixon je väčšinou dobre znášaný, niekedy sa objavia tráviace ťažkosti alebo menej závažné alergické reakcie. Mali by sme byť opatrní s predpisovaním cefalosporínových antibiotík pacientom alergickým na penicilín – sú tu totiž časté skríženej alergie.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Pri predávkovaní sa môžu vyskytovať príznaky nevoľnosti, vracanie a hnačky. Koncentráciu ceftriaxonu nemožno znížiť hemodialýzou ani pomocou peritoneálnej dialýzy. Neexistuje špecifické antidotum. Liečba predávkovania má byť symptomatická.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.