Rasigerolan

RasigerolanRasigerolan je liek, ktorý sa používa v neurológii na liečbu Parkinsonovej choroby. Patrí do skupiny antiparkinsoniká a jeho účinnou látkou je rasagilin.

Princíp lieku Rasigerolan


Rasagilin je látka, ktorá dokáže zablokovať enzým nazývaný monoaminooxidáza B. Tento enzým rozkladá dopamín a jeho zablokovanie tak pomáha zvýšiť v mozgu používateľa množstvo dopamínu.

Dodajme, že je to práve nedostatok dopamínu, ktorý spôsobuje Parkinsonovu chorobu.

Využitie

Preparát Rasigerolan sa podáva pacientom s Parkinsonovou chorobou.

Liek sa môže užívať samostatne, alebo v kombinácii s inými antiparkinsonikami, najčastejšie s levodopou.

Parkinsonova choroba sa najčastejšie prejavuje abúliou, demenciou, stratou pamäti či trasením rúk.

Podávanie

Rasigerolan je nutné obmedziť podľa presného doporučenia lekára, zvyčajne sa jedná o neurológa. Preparát sa vyrába v podobe tabliet o sile 1 miligram a bežná denná dávka pre dospelého človeka je 1 tableta.

Tableta sa môže užívať s jedlom alebo bez jedla, ale zapíja sa dostatočným množstvom vody.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Rasigerolan môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Tento liek je väčšinou veľmi dobre znášaný, ale aj tak sa môžu objaviť rôzne nežiaduce účinky, ktoré sú zväčša menej závažné. Medzi najčastejšie patria bolesti hlavy a porucha normálnych pohybov (dyskinéza).

Ďalšie pomerne časté nežiaduce účinky sú tráviace problémy (zápcha, nechutenstvo, vracanie, nevoľnosť, plynatosť alebo bolesti brucha), pocity sucha a horkosti v ústach, ale aj príznaky ovplyvnenia nervového systému (halucinácie, ospalosť, zmeny správania, mimovoľné pohyby).

Kombinácia s niektorými ďalšími liekmi (napr. s určitými antidepresívami) môžu byť nebezpečné, čo potvrdzuje potrebu užívať liek len s vedomím lekára.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú závažné problémy pečene. Okrem toho nie je vhodný pacientom, ktorí sú mladší ako 18 rokov.

Počas liečby týmto liekom je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholických nápojov.

Tento liek môže oplyvniť pozornosť, ktorá ja potrebná pri riadení vozidla alebo pri obsluhe stroja. Toto sa celkovo neodporúča pacientom s Parkinsonovou chorobou či už užívajú liek, alebo nie.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button