Paclitaxel

PaclitaxelPaclitaxel je liek patriaci do skupiny cytostatík, ktoré sa používajú v onkológii na liečbu nádorových ochorení. Účinnou zložkou lieku je rovnomenná zlúčenina paklitaxel (paclitaxel).

Paclitaxel a jeho princíp


Paklitaxel patrí medzi cytostatiká zo skupiny taxánov.

Ovplyvňuje a narúša prestavbu mikrotubulov, čo sú drobné organely v bunkách, ktoré sa za normálnych okolností neustále dynamicky prestavujú, a ktoré majú dôležitú funkciu pri delení buniek.

Dôsledkom je narušenie bunkového delenia, čo má najväčší vplyv na rýchlo sa množiace nádorové bunky.

Využitie

Paclitaxel sa podáva pacientom s niektorými zhubnými nádormi ako je napríklad rakovina vaječníkov, rakovina prsníka, rakovina pľúc a Kaposiho sarkóm.

Liek sa veľmi často podáva ako súčasť chemoterapeutických cyklov v kombinácii s ďalšími preparátmi.

Podávanie

Tento liek sa vyrába v podobe roztoku, ktorý je určený na intravenózne podanie ako pomalá infúzia.

Presná dávka je individuálna a stanovuje ju ošetrujúci onkológ, bez ktorého vedomia liek nesmie byť aplikovaný.

Nevýhody

Paclitaxel môže mať veľa nežiaducich účinkov, z ktorých asi najčastejší je narušenie tvorby krvných buniek v kostnej dreni.

Dôsledkom je častá chudokrvnosť, nedostatok bielych krviniek a krvných doštičiek. Z ďalších nežiaducich účinkov sa môžu vyskytovať tráviace ťažkosti, poškodenie nervov (vznik polyneuropatie), bolesti svalov a alergické reakcie.

Významná hypersenzitívna reakcia s potenciálne fatálnym následkom (definovaná ako hypotenzia vyžadujúca liečbu, angioedém, dýchacie ťažkosti vyžadujúce bronchodilatačnú terapiu, alebo generalizovaná žihľavka) sa vyskytla u jedného percenta pacientov.

Celkovo 34% pacientov (17% všetkých liečebných cyklov) malo ľahší reakcie precitlivenosti. Tieto mierne reakcie, najmä sčervenaním a vyrážkami, ktoré nevyžadovali liečebný zásah ani nebránili pokračovanie liečby paklitaxelom.

Alopécia bola pozorovaná u 87% pacientov a jej začiatok bol náhly. U väčšiny pacientov, u ktorých sa vyskytne alopécia, sa predpokladá výrazná strata ≥ 50% vlasov. Artralgia alebo myalgia sa vyskytli u 60% pacientov a boli závažné u 13% pacientov.

Reakcie v mieste vpichu pri intravenóznej aplikácii môžu spôsobiť lokalizovaný edém, bolesť, erytém a induráciu, príležitostne môže extravazácia tiež spôsobiť celulitídu.

Bolo hlásené olupovanie a/alebo šupinatenie kože, občas vo vzťahu k extravazácii. Môže sa objaviť aj zmena sfarbenia kože – v ojedinelých prípadoch

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button