Vyliec.sk > Liek > Oxantil

Oxantil

OxantilOxantil [oxantyl] je liek, ktorý sa pomerne často podáva na interných a neurologických oddeleniach, jeho účinnou zložkou sú zlúčeniny etofylín a teofylín.


Princíp lieku Oxantil

Etofylín a teofylín sú látky, ktoré pomáhajú uvoľniť hladké svalstvo v stenách krvných ciev a priedušiek, čím zabezpečí ich roztiahnutie. Preparát vďaka tomu zlepšuje prekrvenie viacerých  orgánov, najmä mozgu, a tiež ľahko rozširuje priedušky.

Použitie

Oxantil sa podáva ako pomocný liek pri stavoch so zhoršeným prekrvením mozgu vrátane ľahkých ischemických mozgových príhod. Niekedy liek podávame aj starším ľuďom s ľahkými prejavmi demencie vzniknuté v rámci mozgovej aterosklerózy.

Teoreticky ho možno podať aj pacientom s dýchavičnosťou pri niektorých pľúcnych ochorení (akútna astma, CHOCHP), ale v týchto prípadoch sa skôr dáva prednosť iným silnejším preparátom.

Pozrite a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Podávanie

Oxyntil sa vyrába v podobe roztoku určeného na intravenóznu (alebo intramuskulárnu) aplikáciu a bežná dávka pre dospelého človeka sú 1-3 ampulky lieku podanej v pomalej intravenóznej infúzie. Denná dávka nemá presiahnuť 6 ampúl. Liek sa smie samozrejme použiť iba podľa presného doporučenia lekára.

Po podávaní teofylínu tehotným ženám, najmä na konci tehotenstva, sa u novorodencov pozorovala zrýchlená akcia srdca alebo nadmerné rozrušenie. Lekár preto musí o podaní lieku tehotným ženám rozhodnúť po zvážení prínosu a rizika liečby. Malé množstvo teofylínu prechádza do materského mlieka, preto musí lekár podávanie lieku dojčiacim ženám starostlivo zvážiť.

Účinné zložky v lieku nemajú priamy negatívny vplyv pri terapeutických dávkach na pozornosť vodičov a osôb pri obsluhe strojov. Avšak vzhľadom na možnosť výskytu nežiaducich účinkov, o zapojení sa do cestnej premávky rozhodne lekár podľa pacientovho aktuálneho stavu.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Asi hlavnou nevýhodou lieku je pomerne malá účinnosť, čo však na druhej strane znamená aj nižší výskyt vážnych nežiaducich účinkov.

Medzi vedľajšie účinky patrí napr. nutkanie na zvracanie, krvácanie do žalúdočno-črevnej sústavy, bolesť hlavy, úzkosť, nepokoj, závraty, tras rúkbúšenie srdca. Relatívne zriedkavo dôjde k silnejšiemu poklesu krvného tlaku s celkovou slabosťou. Nežiaduce účinky sú zriedkavé pri správnych terapeutických dávkach.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.