Oxantil

OxantilOxantil [oxantyl] je liek, ktorý sa pomerne často podáva na interných a neurologických oddeleniach, jeho účinnou zložkou sú zlúčeniny etofylín a teofylín.


Princíp lieku Oxantil

Etofylín a teofylín sú látky, ktoré pomáhajú uvoľniť hladké svalstvo v stenách krvných ciev a priedušiek, čím zabezpečí ich roztiahnutie. Preparát vďaka tomu zlepšuje prekrvenie viacerých  orgánov, najmä mozgu, a tiež ľahko rozširuje priedušky.

Použitie

Oxantil sa podáva ako pomocný liek pri stavoch so zhoršeným prekrvením mozgu vrátane ľahkých ischemických mozgových príhod. Niekedy liek podávame aj starším ľuďom s ľahkými prejavmi demencie vzniknuté v rámci mozgovej aterosklerózy.

Teoreticky ho možno podať aj pacientom s dýchavičnosťou pri niektorých pľúcnych ochorení (akútna astma, CHOCHP), ale v týchto prípadoch sa skôr dáva prednosť iným silnejším preparátom.

Podávanie

Oxyntil sa vyrába v podobe roztoku určeného na intravenóznu (alebo intramuskulárnu) aplikáciu a bežná dávka pre dospelého človeka sú 1-3 ampulky lieku podanej v pomalej intravenóznej infúzie. Denná dávka nemá presiahnuť 6 ampúl. Liek sa smie samozrejme použiť iba podľa presného doporučenia lekára.

Po podávaní teofylínu tehotným ženám, najmä na konci tehotenstva, sa u novorodencov pozorovala zrýchlená akcia srdca alebo nadmerné rozrušenie. Lekár preto musí o podaní lieku tehotným ženám rozhodnúť po zvážení prínosu a rizika liečby. Malé množstvo teofylínu prechádza do materského mlieka, preto musí lekár podávanie lieku dojčiacim ženám starostlivo zvážiť.

Účinné zložky v lieku nemajú priamy negatívny vplyv pri terapeutických dávkach na pozornosť vodičov a osôb pri obsluhe strojov. Avšak vzhľadom na možnosť výskytu nežiaducich účinkov, o zapojení sa do cestnej premávky rozhodne lekár podľa pacientovho aktuálneho stavu.

Bio a Raw potraviny

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Asi hlavnou nevýhodou lieku je pomerne malá účinnosť, čo však na druhej strane znamená aj nižší výskyt vážnych nežiaducich účinkov.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Medzi vedľajšie účinky patrí napr. nutkanie na zvracanie, krvácanie do žalúdočno-črevnej sústavy, bolesť hlavy, úzkosť, nepokoj, závraty, tras rúkbúšenie srdca. Relatívne zriedkavo dôjde k silnejšiemu poklesu krvného tlaku s celkovou slabosťou. Nežiaduce účinky sú zriedkavé pri správnych terapeutických dávkach.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.