Oprymea

OprymeaOprymea je liek, ktorý sa používa v neurológii na liečbu Parkinsonovej choroby. Patrí do skupiny antiparkinsoniká a jeho účinnou látkou je pramipexol.

Princíp lieku Oprymea


Liek patrí do skupiny liekov nazývaných agonisty dopamínu. Agonisty dopamínu stimulujú v mozgu časť nervových buniek, ktoré sa volajú receptory dopamínu.

Dopamín je chemická látka v mozgu, ktorá pomáha vzájomnej komunikácii medzi rôznymi nervovými bunkami (neutrotransmiter). Predovšetkým pôsobí v časti mozgu, ktorý sa zúčastňuje na kontrole pohybov.

Využitie

Oprymea sa používa na liečbu znakov a príznakov idiopatickej Parkinsonovej choroby. Choroba sa nazýva idiopatická preto, lebo jej príčina nie je známa.

Idiopatická Parkinsonova choroba je porucha nervového systému. Je vyvolaná degeneráciou (zlyhaním) častí mozgu. Medzi príznaky patrí narušený pohyb a narušená reč.

Liek sa užíva buď samostatne (v skorých štádiách choroby) alebo spolu s iným liekom nazývaným levodopa (v neskorých štádiách choroby).

Podávanie

Liek Oprymea treba obmedziť podľa presného doporučenia lekára, zvyčajne sa jedná o neurológa. Preparát sa vyrába v podobe tabliet o sile 0,088 až 3,15 miligramov.

U dospelého človeka sa väčšinou začína čo najnižšou dávkou podávanou trikrát denne a táto dávka sa veľmi pomaly navyšuje.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Oprymea môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Antiparkinsoniká môžu  mať pomerne veľkú radu nežiaducich účinkov, čo je vcelku logicky dané pôsobením lieku na centrálny nervový systém.

Medzi najčastejšie patrí dyskinéza (abnormálne, mimovoľné pohyby končatín), ospalosť, závraty a tráviace problémy (vracanie, pálenie záhy, zápcha, nechutenstvo). U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie.

Na začiatku liečby môžu pacienti trpieť pocitom sucha a horkosti v ústach, ale aj príznakmi ovplyvnenia nervového systému (halucinácie, rozmazané videnie, bolesti hlavy, únavabrnenie končatín, zmeny osobnosti, zhoršenie demencie a niekedy až prejavy psychiatrického ochorenia).

V kombinácii s preparátmi obsahujúcimi levodopu sa môžu postupne objaviť mimovoľné zášklby a pohyby (typicky chorea).

Tento liek nesmú užívať pacienti mladší ako 18 rokov a ženy počas tehotenstva alebo dojčenia.

Počas liečby je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholických nápojov.

Liek ovplyvňuje pozornosť, ktorá je potrebná pri riadení vozidla alebo pri obsluhe stroja.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button