Oneza

OnezaOneza je liek využívaný v terapii Alzheimerovej choroby a patrí do skupiny tzv. inhibítorov acetylcholínesterázy. Jeho účinnou látkou je zlúčenina donepezil.

Princíp lieku Oneza


Donepezil dokáže zablokovať enzým acetylcholínesterázu, ktorý rozkladá zlúčeninu acetylcholín. Acetylcholín patrí medzi neurotransmitery, čo sú zjednodušene povedané zlúčeniny prenášajúce vzruchy medzi nervovými bunkami.

Blokovanie acetylcholínesterázy vedie k zvýšeniu množstva acetylcholínu v mozgovom tkanive, čo má mať efekt proti prejavom Alzheimerovej choroby.

Použitie

Oneza sa využíva na liečbu stredne ťažkých a ťažkých foriem Alzheimerovej demencie.

Od preparátu nemožno samozrejme očakávať zázraky, ale podľa všetkého dokáže o niečo spomaliť a zmierniť priebeh choroby.

Podávanie

Tento liek by sa mal používať iba podľa odporúčania predpisujúceho lekára. Liek sa vyrába v podobe tabliet o sile 5 a 10 miligramov.

Bežná úvodná dávka dospelého človeka je 5 miligramov denne s následným zvýšením na 10 miligramov.

Tablety sú krehké, rozpadajúce sa v ústach. Nemali by sa pretláčať fóliou vnútorného obalu, pretože sa tým môžu poškodiť.

Pacient by sa nemal dotýkať tablety vlhkou rukou, pretože by sa tableta mohla rozpadnúť.

Nesmie sa užívať viac ako jedna tableta každý deň. Ak užije pacient vyššiu dávku, ako mal, mal by okamžite kontaktovať svojho lekára. Ak nemôže kontaktovať svojho lekára, musí sa obrátiť okamžite na najbližšiu nemocnicu.

Do nemocnice so sebou vždy prinesie tablety alebo škatuľku, aby lekár vedel, čo pacient užil. Príznaky predávkovania zahŕňajú nevoľnosť a zvracanie, slinenie, potenie, pomalú srdcovú frekvenciu, nízky krvný tlak (točenie hlavy alebo závraty pri vstávaní), dýchacie problémy, stratu vedomia a záchvaty alebo kŕče.

Alzheimerova choroba môže ovplyvňovať pacientovu schopnosť viesť motorové vozidlo a obsluhovať stroje a pacient by nemal  vykonávať tieto činnosti, pokiaľ mu lekár nepovie, že je to bezpečné.

Tento liek môže tiež spôsobiť únavu, závraty a svalové kŕče.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Nežiaduce účinky nebývajú závažné.

Časté vedľajšie účinky sú napr. strata chuti do jedla, halucinácie, vzrušenie, agresívne správanie, mdloby, závraty, problémy so spaním (nespavosť), zvracanie, nevoľnosť, nechutenstvo, hnačkyvyrážka, svrbenie.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button