Nebivolol

NebivololNebivolol je liek, ktorý patrí do skupiny beta-blokátorov. Tieto lieky patria medzi základné lieky na vysoký krvný tlak, ochorenia srdca a poruchy srdcového rytmu. Účinnou zložkou prípravku je zlúčenina s rovnakým názvom nebivolol.

Nebivolol a jeho princíp


Tento liek v organizme blokuje tzv. beta-receptory pre stresové hormóny (ako je napr. adrenalín) a tým tlmí nežiaduce efekty stresovej reakcie na orgány.

Dochádza k poklesu krvného tlaku, spomaľuje sa srdcový tep a znižuje sa riziko vážnych porúch srdcového rytmu.

Nebivolol je jeden z tzv. kardioselektívnych beta-blokátorov, v jednoduchosti povedané to znamená, že jeho najvyšší účinok je na beta-receptory v srdci.

Využitie

Tento liek môžeme podávať pri zvýšenom krvnom tlaku a v malých dávkach u chorôb srdca (ischemická choroba srdca vrátane angíny pectoris a stavov po infarktoch, a aj pri kardiomyopatií) vrátane srdcového zlyhávania.

Predtým boli beta-blokátory u srdcového zlyhávania zakázané, ale dnes sú naopak už považované za nepostrádateľné v malých dávkach.

Znižujú spotrebu kyslíka v srdci, spomaľujú srdcový rytmus a zabraňujú poruchám rytmu.

Tento liek možno predpísať aj pri búšení srdca a zistených porúch rytmu, pri ktorých bije srdce príliš rýchlo (napríklad rýchla fibrilácia predsiení, rýchly pulz u zvýšenej funkcie štítnej žľazy a mnohé ďalšie) – liek buď nastolí normálny rytmus alebo aspoň poruchu rytmu spomalí.

Podávanie

Striktne závisí od odporúčania lekára a od dôvodu, prečo sa liek používa.

Zvyčajne sa podáva v dávke 1,25 až 5 miligramov raz denne.

Najmä v prípade srdcového zlyhávania je potrebné začať s malou dávkou a postupne ju zvyšovať opatrne.

Nevýhody

Môže spôsobiť nadmerné zníženie krvného tlaku, čo má za následok slabosť a kolaps.

Zníženie srdcovej frekvencie môže spôsobiť bradykardiu s kolapsom alebo zhoršením príznakov srdcového zlyhania. To sa stáva najmä pri súčasnom užívaní beta-blokátora s látkami ako verapamil (napr. lieky Isoptin a Verapamil) a diltiazem (napr. liek Diacordin), preto sa táto kombinácia dôrazne neodporúča.

Z ďalších významnejších vedľajších efektov bolo u beta-blokátorov opisované zhoršenie chorôb priedušiek ako je astma, chronická bronchitída a CHOCHP, zníženie libida a rôzne tráviace ťažkosti.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/nebivolol

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button