Vyliec.sk > Liek > Migard

Migard

MigardMigard patrí medzi triptány, čo sú lieky využívané najmä v neurológii. Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina frovatriptan.


Princíp lieku Migard

Frovatriptan zjednodušene povedané ovplyvňuje serotonínový systém v centrálnom nervovom systéme. Serotonín patrí medzi dôležité neuromediátory, čo sú zlúčeniny prenášajúce vzruchy medzi nervovými bunkami.

Použitie

Preparát Migard sa používa pri niektorých typoch bolesti hlavy, najmä pri akútnej migréne a pri bolesti hlavy charakteru cluster headache. Liek sa môže podávať samostatne alebo v kombinácii s ďalšími liekmi.

Podávanie

Migard je treba obmedziť podľa predpisu ošetrujúceho lekára. Vyrába sa v podobe tabliet a u dospelého človeka sa zvyčajne podáva 1 tableta lieku o sile 2.5 miligramu v prípade rozvíjajúceho sa záchvatu. Táto dávka môže byť u niektorých ľudí ďalej navýšená, ale opäť iba po priamom dohovore s predpisujúcim lekárom. Migard sa užíva s jedlom alebo nalačno, vždy sa zapíja dostatočným množstvom vody. Preventívne podávanie lieku nemá zmysel.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Užíva sa tak skoro, ako je to možné po začiatku bolesti hlavy. Prehltne sa 1 tableta a zapije sa vodou. Ak ste pacient nedosiahol úľavu od bolesti, nesmie sa užívať ďalšia dávka počas toho istého záchvatu migrény.

Liečba preparátom a migréna samotná môžu spôsobiť ospalosť. V takom prípade môže byť vedenie vozidiel alebo obsluha strojov nebezpečná a treba sa takýmto činnostiam vyhnúť. Tento prípravok sa nesmie podávať tehotným a dojčiacim ženám. 

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Preparát väčšinou nemáva závažné vedľajšie účinky, u niektorých ľudí môže však bolesti hlavy paradoxne zhoršiť.

U pacientov, ktorí súbežne užívajú niektoré typy antidepresív, môže užívanie triptánov spôsobiť nebezpečný serotonínový syndróm. Veľmi zriedkavo môžu triptány narušiť okysličenie srdca a tým zhoršiť prejavy ischemickej choroby srdca.

Často pozorované vedľajšie účinky sú napr. pocit na vracanie, sucho v ústach, tráviace ťažkosti, bolesť žalúdkaúnava, dyskomfort na hrudi (pocity miernej ťažoby, tlaku a napätia na hrudi), závraty, „mravčenie“ najčastejšie v rukách a nohách, ospalosť, zníženie alebo porucha vnímania podnetov na dotyk, extrémna spavosťnávaly tepla, zvieranie v hrdle, poruchy videnia, zvýšené potenie.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.