Kaldyum

KaldyumKaldyum je liek, ktorý sa podáva ľuďom so zníženou hladinu draslíka v krvi. Patrí do skupiny soli a ióny pre perorálnu a parenterálnu aplikáciu a jeho účinnou látkou je chlorid draselný.

Princíp lieku Kaldyum

Chlorid draselný obsahuje draslík, ktorý naše telo potrebuje.

V krvi sa síce draslíka oproti iným dôležitým iónom vyskytuje pomerne málo, to je však viac než vyvážené veľmi vysokou koncentráciou draslíka vo vnútri buniek.

Využitie

Kaldyum je určený na liečbu straty draslíka z organizmu. Tá sa zisťuje pri odbere krvi. Strata môže byť spôsobená užívaním liekov ako sú diuretiká alebo určitými ochoreniami (napr. gastrointestinálne ochorenia sprevádzané hnačkou alebo vracaním).

Draslík je nesmierne potrebný pre organizmus, pretože pomáha v prevencii vysokého krvného tlaku, srdcových a mozgových príhodreguluje pH a osmotický tlak v bunkách a udržiava objem telesných tekutín.

Okrem toho sa podieľa na transportnom systéme výstupu sodíka z buniek a vstupu draslíka do buniek a umožňuje prenos nervových vzruchov, ale aj prácu svalov.

Taktiež treba dodať, že je nevyhnutný pre metabolizmus sacharidov a bielkovín, ale reguluje aj výmenu vápnika.

Podávanie

Liek Kaldyum sa má používať len podľa odporúčania lekára. Liek sa vyrába v podobe tabliet o sile 600 miligramov a bežná dávka u dospelého pacienta sú 1-3 tablety denne podľa toho, koľko draslíka potrebujeme doplniť. Kapsulu treba prehltnúť celú, zapiť plným pohárom vody, počas jedla alebo po jedle.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Kaldyum môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Týmto liekom sa dá predávkovať za vzniku nebezpečnej hyperkaliémie (vysoká koncentrácia draslíka v krvi), a preto by mala byť pacientovi skontrolovaná sérová hladina draslíka.

Vyššie riziko hyperkaliémie je u ľudí s chronickým zlyhaním obličiek a u ľudí užívajúcich lieky ako sú inhibítory ACE a diuretikum spironolaktón.

Draslík obsiahnutý v tabletke je dosť agresívny voči sliznici pažeráka, a preto by tablety mali byť vždy použité v sede a zapité vodou, inak hrozí poškodenie sliznice pažeráka so vznikom zápalu.

Okrem toho môže draslík spôsobiť tráviace ťažkosti ako nechutenstvo, pocit plného žalúdka a bolesti brucha.

Tento liek nie je vhodný pre pacientov mladších ako 18 rokov a pre ženy počas tehotenstva alebo dojčenia.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button