Herpesin

HerpesinHerpesin je liek, ktorý patrí medzi antivitorika, veľmi dobre účinkuje proti herpesvírusom. Jeho účinnou látkou je zlúčenina aciklovir (tiež často označovaný ako acyklovir).

Princíp lieku Herpesin


Aciklovir sa dostáva od buniek tela napadnutých vírusom a v nich začne blokovať tvorbu vírusovej DNA, čím pomáha zastaviť šírenie vírusovej infekcie.

Najsilnejší účinok je proti herpesvírusom, ale slabší účinok môže byť aj proti EBV a CMV vírusu.

Použitie

Herpesin podávame pri infekciách spôsobených herpesvírusom ako sú ťažšie formy klasického oparu a pásový opar.

Čím je preparát nasadený skôr, tým je účinok lepší. Liek môže byť podávaný aj preventívne chorým s oslabenou imunitou.

Podávanie

Vyrába sa v podobe tabliet o sile 200-400 miligramov. Bežná dávka u dospelého je 200-400 miligramov podávaných 5x denne, v niektorých prípadoch môže byť ďalej navýšená.

Herpesin existuje aj vo forme kožných krémov na lokálne použitie a v injekčnej forme k intravenoznemu podaniu. Liek sa smie užívať iba podľa odporúčania predpisujúceho lekára.

Liečba infekcií kože a slizníc vyvolaných vírusom Herpes simplex: Pri infekciách vyvolaných vírusom Herpes simplex sa podáva 200 mg lieku Herpesin 200 päťkrát denne v štvorhodinových intervaloch s vynechaním jednej nočnej dávky.

Liek sa užíva po dobu piatich dní, pri ťažko prebiehajúcich infekciách sa môže liečba predĺžiť.

Prevencia infekcií vyvolaných vírusom Herpes simplex: Na prevenciu infekcií vyvolaných vírusom Herpes simplex u pacientov s oslabenou imunitou sa má užívať 200 mg Herpesinu štyrikrát denne asi v šesťhodinových intervaloch, prípadne 400 mg Herpesinu dvakrát denne v dvanásťhodinových intervaloch.

Liečba by sa mala prerušiť pravidelne v priebehu šesť až dvanásť mesiacov, aby sa mohli sledovať možné zmeny v prirodzenom priebehu ochorenia a zhodnotí sa potreba ďalšej liečby.

Tablety sa užívajú s jedlom a zapíjajú dostatočným množstvom tekutiny (platí zvlášť pre starších pacientov).

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Herpesin nespôsobuje závažné vedľajšie účinky.

Viacero používateľov však môže pociťovať tráviace ťažkosti (nechutenstvo, nevoľnosť), svrbenie kože a v niektorých prípadoch dochádza k zvýšeniu pečeňových testov.

Medzi menej časté vedľajšie účinky patrí napr. bolesť hlavy, závrat, zvracanie, hnačky, bolesti bruchavyrážka (vrátane fotosenzitivity), únava, horúčkadýchavičnosť, precitlivenosť.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button