Herpesin

Herpesin je liek, ktorý patrí medzi antivitorika, veľmi dobre účinkuje proti herpesvírusom. Jeho účinnou látkou je zlúčenina aciklovir (tiež často označovaný ako acyklovir).
Obsah článku:
Princíp lieku Herpesin
Aciklovir sa dostáva od buniek tela napadnutých vírusom a v nich začne blokovať tvorbu vírusovej DNA, čím pomáha zastaviť šírenie vírusovej infekcie.
Najsilnejší účinok je proti herpesvírusom, ale slabší účinok môže byť aj proti EBV a CMV vírusu.
Použitie
Herpesin podávame pri infekciách spôsobených herpesvírusom ako sú ťažšie formy klasického oparu a pásový opar.
Čím je preparát nasadený skôr, tým je účinok lepší. Liek môže byť podávaný aj preventívne chorým s oslabenou imunitou.
Podávanie
Vyrába sa v podobe tabliet o sile 200-400 miligramov. Bežná dávka u dospelého je 200-400 miligramov podávaných 5x denne, v niektorých prípadoch môže byť ďalej navýšená.
Herpesin existuje aj vo forme kožných krémov na lokálne použitie a v injekčnej forme k intravenoznemu podaniu. Liek sa smie užívať iba podľa odporúčania predpisujúceho lekára.
Liečba infekcií kože a slizníc vyvolaných vírusom Herpes simplex: Pri infekciách vyvolaných vírusom Herpes simplex sa podáva 200 mg lieku Herpesin 200 päťkrát denne v štvorhodinových intervaloch s vynechaním jednej nočnej dávky.
Liek sa užíva po dobu piatich dní, pri ťažko prebiehajúcich infekciách sa môže liečba predĺžiť.
Prevencia infekcií vyvolaných vírusom Herpes simplex: Na prevenciu infekcií vyvolaných vírusom Herpes simplex u pacientov s oslabenou imunitou sa má užívať 200 mg Herpesinu štyrikrát denne asi v šesťhodinových intervaloch, prípadne 400 mg Herpesinu dvakrát denne v dvanásťhodinových intervaloch.
Liečba by sa mala prerušiť pravidelne v priebehu šesť až dvanásť mesiacov, aby sa mohli sledovať možné zmeny v prirodzenom priebehu ochorenia a zhodnotí sa potreba ďalšej liečby.
Tablety sa užívajú s jedlom a zapíjajú dostatočným množstvom tekutiny (platí zvlášť pre starších pacientov).
Nevýhody
Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Herpesin nespôsobuje závažné vedľajšie účinky.
Viacero používateľov však môže pociťovať tráviace ťažkosti (nechutenstvo, nevoľnosť), svrbenie kože a v niektorých prípadoch dochádza k zvýšeniu pečeňových testov.
Medzi menej časté vedľajšie účinky patrí napr. bolesť hlavy, závrat, zvracanie, hnačky, bolesti brucha, vyrážka (vrátane fotosenzitivity), únava, horúčka, dýchavičnosť, precitlivenosť.
Použité zdroje: základné zdroje textu