Granegis

Granegis je liek, ktorý patrí medzi setróny, čo sú veľmi efektívne lieky proti zvracaniu (antiemetiká). Jeho účinnou zložkou je zlúčenina granisetron.
Princíp lieku Granegis
Granisetron blokuje určitý podtyp serotonínových receptorov v mozgu a tým blokuje pocit nevoľnosti a tlmí zvracivý reflex.
Úplne presný mechanizmus účinku však stále nie je celkom jasný.
Použitie
Tento liek používame u pacientov tam, kde chceme utlmiť pocit nevoľnosti a zvracanie.
Môže sa jednať o infekcie tráviaceho traktu, stavy spojené s motaním hlavy, pooperačné stavy a samozrejme liečbu nádorových ochorení (chemoterapiu, ožarovanie), kedy setróny skutočne prinášajú pacientom veľkú úľavu.
Podávanie
Granegis smie byť užívaný len na odporúčanie lekára. Liek sa vyrába vo forme tabliet o sile 1 a 2 miligramy a bežná dávka u dospelého človeka sú 1-2 tablety denne, zvyčajne sa podávajú hodinu pred chemoterapiou.
Túto dávku možno podľa efektu ďalej navýšiť. Tablety majú však skôr preventívny význam, a keď už zvracanie vznikne, tak je vhodné podať iné preparáty v injekčnej forme, pretože tie nemôžu spôsobiť dávenie.
Nie je vhodné prestať užívať Granegis pred ukončením liečby. Ak prestane pacient užívať liek, príznaky sa môžu vrátiť.
Tieto tablety nesmú užívať deti. Tento liek nemá žiadny alebo má zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje.
Liek je vhodné uchovávať mimo dohľadu a dosahu detí. Uchovávať v pôvodnom obale na ochranu pred svetlom.
Nevýhody
Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.
Granegis nemá väčšinou zásadné nevýhody, niekedy boli po jeho podaní hlásené nešpecifické ťažkosti ako bolesti hlavy, pocity horúčosti, bolesti na hrudníku a pokles krvného tlaku, zápcha.
Medzi časté vedľajšie účinky patria napr. problémy so spánkom (nespavosť), zmeny v pečeňových testoch, hnačka.
Menej časté vedľajšie účinky sú napr. kožná vyrážka, alergická reakcia kože alebo žihľavka či „koprivka“ (urtikária), zmeny srdcového rytmu a zmeny pozorované na EKG (elektrický záznam funkcie srdca), abnormálne mimovoľné pohyby (chvenie, svalová stuhnutosť a svalové zášklby), sérotonínový syndróm.
Použité zdroje: základné zdroje textu