Fycompa

FycompaFycompa je liek patriaci do skupiny antiepileptík, jeho účinnou látkou je zlúčenina perampanel.


Princíp lieku Fycompa

Perampanel účinkuje na centrálny nervový systém, ktorý účinkuje na určité receptory v mozgu, presnejšie povedané ide o glutamátovej AMPA receptor. Účinok zlúčeniny stabilizuje centrálny nervový systém a znižuje riziko vzniku záchvatov.

Použitie

Tento liek sa využíva najmä na liečbu niektorých foriem epilepsie ako prevencia opakovania epileptických záchvatov. Zvyčajne nie je liekom prvej voľby a skôr sa používa v kombinácii s inými antiepileptikami.

Podávanie

Vždy záleží na odporúčaní ošetrujúceho lekára, bez ktorého vedomia sa nesmie liek nikdy užívať. Preparát existuje vo forme tabliet o sile 2-12 miligramov. Zvyčajná dávka dospelého človeka je prísne individuálne, väčšinou sa navyšuje postupne a pohybuje sa okolo 4-12 miligramov denne.

Tableta sa prhlta v vcelku a zapíja sa pohárom vody. Fycompu môže pacient užívať s jedlom alebo bez jedla. Tableta sa nehryzie, nedrví ani nedelí. Tablety sa nedajú presne rozdeliť, pretože nemajú deliacu ryhu. Tento liek sa nesmie podávať tehotným a dojčiacim ženám. 

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Fycompa môže vyvolať nežiaduce účinky v podobe ospalosti, zmeny nálad, motanie hlavy, nervozity, pocit závratu a bolestí hlavy. Pomerne často boli popisované aj tráviace ťažkosti (bolesti brucha, nevoľnosť), rozmazané videnie, bolesti chrbta a poruchy chôdze.

Medzi časté vedľajšie účinky patrí napr. zvýšená alebo znížená chuť do jedla, prírastok na telesnej hmotnosti, pocit agresivity, hnevu, podráždenia, úzkosti alebo zmätenosti, ťažkosti s chôdzou alebo iné problémy s rovnováhou (ataxia, porucha chôdze, porucha rovnováhy), pomalá reč (dyzartria), rozmazané videnie alebo dvojité videnie (diplopia), pocit točenia (vertigo), nevoľnosť (nauzea), pocit veľkej únavy (vyčerpanosť), pád.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha, alebo si kúpte prípravok na dezinfekciu rúk. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Menej časté vedľajšie účinky sú myšlienky na sebapoškodenie alebo na ukončenie vlastného života (samovražedné myšlienky), pokus o ukončenie vlastného života (pokus o samovraždu). Ak sa objavia u pacienta tieto príznaky je nutné kontaktovať okamžite lekára.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.