Ataxia

ataxiaAtaxia je odborné označenie pre súbor symptómov, ktorý znamená poruchu správnej koordinácie vôľou kontrolovaných pohybov.

Viac informácií o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tohto súboru symptómov sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Ataxia a jej príčiny


Koordinácia pohybov prebieha predovšetkým v mozočku, čo je časť mozgu lokalizovaná v záhlavovej oblasti. Nie je prekvapujúce, že ataxia sa zvyčajne vyskytuje, keď je mozgová funkcia zhoršená.

Okrem toho môže ataxia vzniknúť aj pri narušení funkcie nervových dráh vedúcich do mozgu informácie o polohe jednotlivých častí tela alebo pri narušenej funkcii ústrojenstva rovnováhy a pohybu uloženého vo vnútornom uchu.

Možné príčiny vzniku ataxie:

1. Intoxikácia

Niektoré zlúčeniny môžu narušiť funkciu mozočku (cerebellum) a okrem iného spôsobiť ataxiu.

Úplne bezkonkurenčne najčastejší je alkohol a väčšinu nižšie spomínaných príznakov ataxie si môžeme odvodiť od predstavy silno opitého človeka.

Z ďalších látok, ktoré môžu spôsobiť ataxiu, sú napríklad zlúčeniny ortuti, benzodiazepíny a antiepileptiká.

2. Znížená funkcia štítnej žľazy

Prípady ťažkej hypotyreózy môžu spôsobiť celý rad príznakov vrátane známok ataxie v dôsledku ovplyvnenia periférneho aj centrálneho nervového systému.

3. Nedostatok vitamínu B12

Nedostatok tohto vitamínu má neblahý vplyv najmä na funkciu zadných miechových povrazcov, čo sú nervové vlákna vedúce informácie o polohe jednotlivých časti tela.

4. Mozgové a miechové choroby

Ataxia sa môže objaviť v prípade poškodenia mozočku alebo príslušných nervových vlákien niektorými formami roztrúsenej sklerózy, vplyvom rastu mozgových nádorov a pri mozgovej mŕtvici.

Úplne zvláštna situácia je poškodenie mozgu v dôsledku depozície medi pri Wilsonovej chorobe.

Prejavy

Narušená koordinácia pohybov sa prejavuje celým spektrom ťažkostí, v ktorých diagnostike je najlepší neurológ.

Pri pokuse o uchopenie predmetu sa človek zle triafa a často pohyb neúmerne prestreľuje (preto opitý človek ľahko prevrhne pohár na stole).

Človek s ataxiou má problém zacieliť pohyb do určitého miesta, objavujú sa napr. ťažkosti pri pokuse siahnuť si na vlastný nos.

Ataxia sa tiež spája s poruchami chôdze a postoja, postihnutá osoba má problémy udržiavať rovnováhu.

V rámci ataxie sa niekedy objavuje aj tras končatín, poruchy výslovnosti a narušenie schopnosti v rýchlom slede striedať pohyby zapájajúce protichodné svalové skupiny.

Diagnostika

Pri podozrení na ataxiu nejasnej príčiny by malo prebehnúť neurologické vyšetrenie, ktoré môže byť doplnené zobrazovacími metódami zameranými na centrálny nervový systém (CT vyšetrenie alebo magnetická rezonancia).

Z krvného obrazu stojí za zmienku hladina vitamínu B12.

Liečba

Ataxia je len príznakom, ktorý neliečime.

Ak je vyriešená príčina problému, môže sama vymiznúť. Ataxia spôsobená užívaním návykovej látky taktiež prevažne spontánne vymizne.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/ataxie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button