Emperin

Emperin

Emperin je liek predpisovaný najmä v neurológii, u starších pacientov sa s ním stretávame pomerne rutinne. Účinnou látkou je zlúčenina betahistín.

Princíp lieku Emperin


Betahistín má vplyv na drobné cievy vo vnútornom uchu, kde sa nachádza ústrojenstvo sluchu, rovnováhy a pohybu.

Uvoľnenie svaloviny týchto ciev zlepší prietok krvi a prekrvenie vnútorného ucha.

Využitie

Emperin sa podáva pacientom so závratmi a s pískaním v ušiach, istý efekt môže mať aj u poruchách sluchu, ktoré majú príčinu v oblasti vnútorného ucha. Taktiež je efektívny na liečbu na Meniérovho syndrómu.

Podávanie

Záleží na odporúčaní predpisujúceho lekára. Preparát sa vyrába v podobe tabliet o síl 8-24 miligramov a zvyčajné dávkovanie u dospelého človeka  je  12 – 24 mg 2x denne.

Liek sa užíva dlhodobo a jeho efekt sa môže prejaviť až po pár týždňoch.

Tablety sa odporúča užívať najlepšie s jedlom, v pravidelných časových odstupoch a zapíjajú sa dostatočným množstvom tekutiny.

Tableta obsahuje deliacu ryhu, môže sa rozdeliť na rovnaké dávky.

Liek je určený výhradne pre dospelých pacientoch.

V prípade, že pacient trpí chorobami ako žalúdočný vred (peptický vred); astmažihľavka, kožné vyrážky alebo alergická nádchanízky krvný tlak, je potrebné, aby sa pred liečbou liekom Emperin obrátil na svojho lekára. Ak by to zanedbal, tieto ťažkosti sa môžu zhoršiť.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Pacient po užití lieku sa nemusí obávať o svoje zdravie, lebo ide len o menej vážne problémy. Najčastejšie sú spojené s tráviacimi ťažkosťami ako sú napríklad nevoľnosť, vracaniebolesť v tráviacom trakte, nafúknutie brucha a nadúvanie.

Taktiež to môžu byť poruchy nervového systému – bolesť hlavy. Nie je vylúčené, že liek môže spôsobiť poruchy kože a podkožného tkaniva (precitlivenosť – spôsobuje opuch tváre alebo hrdla, vyrážky a svrbenie). U niektorých pacientoch sa len vzácne prejavili alergické reakcie.

Meniérov syndróm a jeho symptómy môžu negatívne ovplyvniť schopnosť viesť vozidlo a obsluhovať stroje.

Ak trpíte týmto syndrómom a jeho príznakmi vyhýbajte sa činnostiam, ktoré si vyžadujú zvýšenú pozornosť.

Liek obsahuje laktózu, vďaka čomu nie je určený pre určitú skupinu pacientov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button