Canocord

CanocordCanocord sa radí do liekovej skupiny sartany. Sartany sú jedny z najvyužívanejších liekov na krvný tlak a užíva ich podstatná časť interne sledovaných pacientov. Účinnou zložkou lieku je zlúčenina kandesartan.

Princíp lieku Canocord


Kandesartan blokuje bunkové receptory pre zlúčeninu angiotenzín II. Tá vzniká v našom organizme a má mnoho funkcií vrátane zvyšovania krvného tlaku.

Zablokovanie angiotenzínu II je v dôsledku podobného účinku ACE-inhibítora (ten blokuje samotný vznik angiotenzínu II).

Sartany a ACE-inhibítory sú preto dosť podobné lieky, nutné však priznať, že ACE-inhibítory sú predsa len o niečo účinnejšie.

Použitie

Canocord môžeme použiť v podobných indikáciách ako ACE-inhibítory, tj. pri vysokom tlaku a pri chorobách srdca (stavy po infarktoch, srdcové zlyhávanie a pod.).

Vhodné sú v situácii, keď sa vysoký tlak kombinuje s postihnutím obličiek pri cukrovke 1. typu a 2. typu.

Sartany však všeobecne podávame skôr ako druhú voľbu vtedy, keď ACE-inhibítor nemožno použiť (napríklad pri nepríjemnom suchom kašli, ktorý ACE-inhibítory spôsobujú).

Podávanie

Záleží na odporúčaní predpisujúceho lekára. Väčšinou sa podáva raz denne v dávke od 4 miligramov a maximálna dávka môže byť až 32 miligramov.

Prípravok môže pacient užívať nezávisle od jedla. Tableta sa prehltne celá a zapíja sa vodou. Alkohol môže vyvolať pocit slabosti alebo závraty.

Preparát sa nesmie podávať tehotným a dojčiacim ženám. U niektorých ľudí sa môže počas liečby liekom Canocord vyskytnúť únava alebo závraty.

Ak nastanú takéto problémy nie je vhodné aby pacient viedol vozidlo ani obsluhoval stroje.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Preparát môže sám o sebe alebo v kombinácii s inými liekmi na tlak spôsobiť prudké zníženie tlaku a možný kolaps.

V kombinácii s inými liekmi (typicky s Verospiron) môžu sartany vyvolať nebezpečnú hyperkalémiu.

Medzi časté vedľajšie účinky patrí napr. pocit závratu, bolesť hlavy, infekcie dýchacích ciest, nízky krvný tlak, zmeny výsledkov krvných testov, slabosť, nepravidelný tep srdca a pichanie na koži, problémy s obličkami.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button