Bricanyl

BricanylBricanyl je liek využívaný pri akútnych pľúcnych ochoreniach a patrí medzi účinné bronchodilatanciá („lieky na rozšírenie priedušiek“). Jeho účinnou látkou je zlúčenina terbutalín.

Princíp lieku Bricanyl


Terbutalín pôsobí (cez tzv. beta-receptory na bunkách) na hladkú svalovinu priedušiek a uvoľňuje ju, čím sa priedušky rozšíria.

Použitie

Bricanyl má najväčšie využitie u pľúcnych chorôb ako je akútna zhoršenie CHOCHP.

Taktiež sa tento liek používa pri náhlom záchvate dýchavičnosti u pacientov s astmou (záchvatovitá dýchavičnosť sprevádzaná počuteľným sipením z kŕčovitého zovretia priedušiek) a inými podobnými zdravotnými problémami.

Podávanie

Vyrába sa v podobe roztoku, ktorý je určený na injekčné podanie. Väčšinou sa podáva podkožne, ale je možná aj vnútrožilová aplikácia.

Bežná dávka pre dospelého človeka je 0,5 miligramu prípravku 3x denne. Liek nesmie byť aplikovaný bez odporúčania ošetrujúceho lekára.

Liek Bricanyl 0,5 mg/ml, injekčný roztok, môže podávať lekár alebo zdravotná sestra. Dávka môže byť podaná priamo do žily (intravenózne) alebo pod kožu (subkutánne).

Liek nemá vplyv na schopnosť viesť motorové vozidlá ani na schopnosť obsluhovať stroje.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Bricanyl môže po aplikácii spôsobiť vedľajšie účinky ako je zimnica, nervozita, nepokoj, sucho v ústach, búšenie srdca, bolesti hlavy a tráviace ťažkosti (zápcha, hnačka, nevoľnosť).

Medzi časté vedľajšie účinky patrí napr. zrýchlený tepsvalové kŕče, nízke hladiny draslíka v krvi.

Hoci nie je presne známa početnosť výskytu, niektorí ľudia môžu občas pociťovať bolesť na hrudníku v dôsledku problémov s prekrvením srdca (angina pectoris).

Preparát je nutné uchovávať pri teplote 15-25 ° C. Treba uchovávať ampulky v škatuľke, aby bol preparát chránený pred svetlom.

Daný liek sa nesmie užívať po dátume exspirácie uvedenom na škatuli. Dátum exspirácie sa vzťahuje na posledný deň v mesiaci.

Prípravok býva zvyčajne uchovávaný u lekára. Zdravotná sestra alebo lekár je zodpovedný za správne uchovávanie, podanie a likvidáciu nepoužitého prípravku podľa platných predpisov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button