Biseptol

BiseptolBiseptol je kombinované antibiotikum zo skupiny sulfónamidov. Jeho účinnými látkami sú zlúčeniny trimetoprim a sulfametoxazol.

Princíp lieku Biseptol


Trimetoprim a sulfametoxazol majú trochu odlišný mechanizmus účinku, ale výsledok je podobný. Blokujú bakteriálne enzýmy, ktoré sú nutné pre tvorbu kyseliny listovej.

Kyselina listová je pre baktérie dôležitý rastový faktor.

Využitie

Najväčšie využitie má Biseptol v liečbe infekcie obličiek a močových ciest (močový mechúr a močová trubica).

Okrem toho by sa dal použiť aj pri niektorých infekciách dýchacích ciestpneumónii (zápal pľúc), infekcii pohlavných orgánov, gonoroickej uretritídy (kvapavkový zápal močovej trubice), ulcus molle (mäkký vred), granuloma venereuminfekcii žalúdkovo-črevného traktu a iné.

Pri týchto ochoreniach sa prakticky vôbec nevyužíva.

Podávanie

Liek je v podobe tabliet o sile 120 a 480 mg. Podávanie záleží na odporúčaní predpisujúceho lekára, väčšinou sa jedná o urológa.

Dospelí a mladiství nad 12 rokov užívajú denne 2 tablety (2x 480 mg) v časovom odstupe 12 hodín.

Tablety sa užívajú po jedle, vždy v celku a zapijú sa dostatočným množstvom tekutiny. Pri akútnych infekciách je bežná doba užívania 5 dní, môže byť však aj dlhšia.

Pacientovi je potrebné zistiť dostatočný prísun tekutín. Je nutné, aby sa pacient chránil pred slnkom.

Liek je viazaný na predpis a je vhodný ako pre dospelých, tak aj pre mladistvých (už aj pre novorodencoch od 5 týždňov).

Jedna tableta lieku o sile 120mg obsahuje sulfametoxazol – 100 mg a trimetoprim – 20 mg. Tableta o sile 480mg obsahuje sulfametoxazol – 400 mg a trimetoprim – 80 mg.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Najčastejšie to sú žalúdkové a črevné problémy s bolesťami v nadbrušku, nechutenstvo, nevoľnosť, vracanie, hnačka, glositída (zápal jazyka), gingivitída (zápal ďasien), stomatitída (zápal ústnej dutiny), zvláštne chute.

Tento liek môže u niektorých pacientoch vyvolať alergické reakcie na koži (napr. svrbiaca vyrážka, sčervenanie, škvrny, uzlíky alebo malé fliačky ako pri osýpkach, fotodermatóza ( kožné ochorenia po pôsobení svetla), nodózny erytém (ochorenie s tvorbou červených kožných uzlíkov).

Pri citlivejších pacientoch sa môže dostaviť horúčka, bolesti hlavy a kĺbov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button