Arionex

ArionexArionex je liek, ktorý sa radí medzi sartany. Sartany sú jedny z najvyužívanejších liekov na krvný tlak a užíva ich podstatná časť interne sledovaných pacientov. Patrí do skupiny hypotenzíva a jeho účinnou zložkou je losartan.

Princíp lieku Arionex


Losartan blokuje bunkové receptory pre zlúčeninu angiotenzín II. Tá vzniká v našom organizme a má mnoho funkcií vrátane zvyšovania krvného tlaku.

Zablokovanie angiotenzínu II je v dôsledku podobnej účinku ACE inhibítora (tie blokujú samotný vznik angiotenzínu II).

Sartany a ACE inhibítory sú preto dosť podobné lieky, nutné však dodať, že ACE inhibítory sú predsa len o niečo účinnejšie.

Využitie

Arionex môžeme použiť v podobných indikáciách ako ACE-Inhibítory, a to u vysokého tlaku a u chorôb srdca (stavy po infarktochsrdcové zlyhávanie a iné).

Vhodné sú v situácii, keď sa vysoký tlak kombinuje s postihnutím obličiek u cukrovky 1. typu a 2. typu.

Sartany však všeobecne podávame skôr ako druhú voľbu vtedy, keď ACE-Inhibítor nemožno použiť (napríklad pri nepríjemnom suchom kašli, ktorý ACE-Inhibítory narozdiel od sartanov spôsobujú).

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia.

Arionex sa vyrába v podobe tabliet o sile 12,5 až 100 miligramov a bežná denná dávka je 25 až 100 miligramovDávka 100 miligramov denne by nemala byť prekročená. Maximálny účinok na zníženie krvného tlaku sa má dosiahnuť 3 – 6 týždňov po nasadení liečby.

Liek sa odporúča užívať vždy v rovnakom čase s jedlom alebo bez jedla a zapiť dostatočným množstvom vody.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Nežiaduce účinky tohto lieku sú zriedkavé, a medzi najčastejšie patria závratyúnavaslabosť, vzácnejšie aj anémia či hypoglykémia.

Liek môže sám o sebe alebo v kombinácii s inými liekmi na tlak spôsobiť prudké zníženie tlaku a možný kolaps.

V kombinácii s inými liekmi (napr. spironolaktón) môžu sartany vyvolať nebezpečnú hyperkaliémiu. U niektorých pacientov môže liek vyvolať alergickú reakciu.

Arionex nesmú užívať pacienti majúci závažnú poruchu funkcie pečene a pacienti, ktorí sú mladší ako 18 rokov. 

Okrem toho sa neodporúča užívať ženám počas tehotenstva alebo dojčenia. Liek obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button