Acilib

AcilibAcilib je liek, ktorý sa radí medzi blokátory protónovej pumpy, čo sú účinné lieky proti prekysleniu žalúdka. Patrí do skupiny antacidá a jeho účinnou látkou je pantoprazol.

Princíp lieku Acilib


Pantoprazol blokuje protónovú pumpu v bunkách žalúdočnej sliznice, ktorá sa podieľa na sekrécii žalúdočnej kyseliny.

Žalúdočná kyselina sa preto nedostáva do žalúdka a žalúdočná kyslosť sa znižuje.

Využitie

Acilib sa používa u dospelých na krátkodobú liečbu príznakov refluxu. Reflux je návrat kyslého obsahu žalúdka späť do pažeráka, ktorý sa môže zapáliť a bolieť.

Môže to spôsobiť príznaky, ako sú bolestivý pocit pálenia na hrudi, ktorý stúpa až do hrdla, pálenie záhy a kyslá chuť v ústach – regurgitácia kyseliny.

So sekréciou žalúdočnej kyseliny sa spájajú aj žalúdočné vredy a Zollinger-Ellisonov syndróm (nádorové ochorenie pankreasu).

Blokátory protónovej pumpy sa užívajú aj ako súčasť liečby žalúdočnej infekcie Helicobacter pylori spolu s antibiotikami. Pri všetkých troch indikáciách sa hodí skôr liek s vyššou dávkou pantoprazolu, až 40 mg.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby záležia na ošetrujúcom lekárovi. Acilib sa vyrába v podobe tabliet o sile 20 mg.

Zvyčajná dávka je jedna tableta denne, pre efektívny účinok sa užíva aspoň 2 až 3 dni. Liek sa odporúča užívať vždy v rovnakom čase (najlepšie ráno) pred jedlom a zapiť dostatočným množstvom vody.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Acilib môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Tento liek má pomerne málo významných nežiaducich účinkov. Medzi najčastejšie patria bolesti hlavy, závratyhnačkabolesť bruchazápchaplynatosťnevoľnosť, vracaniesucho v ústach.

Taktiež môže užívanie lieku spôsobiť pocit slabosti, vyčerpania alebo celkovej nepohody, poruchy spánku alebo zvýšenie pečeňových testov.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorej príznaky sú dýchavičnosťvyrážky, omdlievanie a opuch tváre, jazyka, hltana alebo tela.

Liek nie je určený pre pacientov mladších ako 18 rokov.

Liek obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button