Nechtík lekársky

nechtík lekárskyLatinsky: Calendula officinalis
Česky: Měsíček lékařský
Ľudovo: Mesiačik, Slniečko
Čeľaď: Astrovité

Charakteristika rastliny nechtík lekársky


Nechtík lekársky je jednoročná bylina s rozkonárenou, až 50 cm vysokou stonkou. Listy má striedavé sediace, obrátene vajcovité. Stonka aj listy sú žliazkato páperisté.

Oranžové alebo oranžovožlté kvety sú usporiadané do koncových a pazušných úborov. Obvodové jazykovité kvety sú samičie (piestikové), vnútorné rúrkovité sú samčie (tyčinkové). Kvety sa na noc zatvárajú. 

Výskyt a pestovanie

nechtíkNechtík lekársky sa u nás pestuje ako okrasná rastlina v záhradách. Pestuje sa zo semien. Pre potreby farmaceutického priemyslu sa šľachtené odrody pestujú aj v parných podmienkach.

Zo žľaznatých chlpov uvoľňuje nechtík pach, ktorý odpudzuje niektorých živočíšnych škodcov, a preto ho vysádzajú aj ako obruba zeleninových záhonov. Na jeseň súčasne kvitne a vysemeňuje sa. Niekedy splanieva.

Zber a úprava

Za suchého počasia sa z kvetných úborov vytrhávajú najmä obvodové jazykovité kvety. Niekedy sa zbierajú celé úbory. Suší sa v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 35 °C.

Účinné látky

Nechtík lekársky obsahuje najmä silicu, saponiny, horčiny, karotenoidy, xantofyl, kyselinu salicylovú a slizovité látky. Jeho priaznivé pôsobenie sa pripisuje najmä spoločnému pôsobeniu silice, xantofylu, horčiny kalendulinu a slizovitých látok.

Nechtík lekársky a jeho liečivé účinky na:

Použitie

Čerstvá šťava

Calendula officinalisUžíva sa s vodou, jedna až dve lyžice denne.

Tinktúra

Do nádobky s 200 – 250 ml 30- až 50-percentného liehu sa ponorí jedna lyžička čerstvých alebo sušených kvetov a po vylúhovaní sa užíva vnútorne po kvapkách.

Zápar

Pripravuje sa z 1 – 2 lyžičiek drogy a pol litra horúcej vody. Pije sa pri poruchách žlčníka a pečene, pri kŕčoch (1 – 3 šálky denne) a používa sa na vyplachovanie ústnej dutiny.

Odvar

Jedna lyžica drogy sa nechá zovrieť v pohári vody a po vychladnutí sa používa na obklady na poranenú pokožku.

Kúpeľ

Dve vrchovaté hrste čerstvých alebo 100 g suchých bylín na jednu kúpeľ.

Zaujímavosti:

  • Nechtíková masť sa s veľkou obľubou používa v kozmetike. Jednu z nich si môžete pripraviť aj doma, napríklad podľa tohto návodu: Štyri hrste nadrobno posekaných čerstvých kvetov nechtíka spolu s hornou časťou vňate sa nechajú zovrieť v pol litri vopred rozpustenej bravčovej masti. Treba použiť väčšiu nádobu, lebo obsah kypí. Hmota sa dobre premieša a nechá sa prikrytá cez noc stáť. Ráno sa prihreje a precedí cez ľanové plátno. Dobre sa vytlačí a naleje do vhodnej nádoby, ktorá sa uskladňuje v chladničke.
  • Voľne v prírode rastie nechtík roľný s menšími žltými kvetmi, ktorý sa však nezbiera.
  • Keď sa denne dlhšiu dobu natiera človek čerstvou šťavou, tak môže zmiznúť aj cievne jadro (angióm), rovnako sa stratia pehy a starecké škvrny. Tak možno odstrániť aj drsné rakovinové škvrny na koži.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button