Reštriktívna kardiomyopatia

Reštriktívna kardiomyopatiaReštriktívna kardiomyopatia  je ochorenie srdca, ktoré patrí do skupiny kardiomyopatií.  Kardiomyopatia sú choroby srdcovej svaloviny a môžu spôsobovať celý rad príznakov, niekedy aj veľmi závažných. Ako sa prejavuje reštriktívna kardiomyopatia a ako ju liečiť či diagnostikovať? Všetko dôležité a potrebné sa dozviete z nasledujúceho článku.

Príčiny reštriktívnej kardiomyopatie


Reštriktívna kardiomyopatia môže vzniknúť sama od seba ako geneticky podmienené vrodené ochorenie spôsobené genetickou mutáciou, alebo vzniká v teréne iných ochorení ako je napríklad amyloidóza srdca (ukladanie amyloidu v orgánoch), sarkoidóza, hemochromatóza (ukladanie železa v orgánoch), vrodené metabolické choroby, či postihnutie srdca lymfómom.

Prejavy

U chorého dochádza k poruche hybnosti srdcových komôr, ktoré začnú byť príliš tuhé a strácajú poddajnosť.

Šírka stien srdcových oddielov je však bez zmien. Tuhosť stien srdcových komôr zhoršuje ich plnenie krvou a tým sa zhoršuje pumpovacia schopnosť srdca.

Vznikajú príznaky srdcového zlyhávania a pľúcnej hypertenzie s rozvojom námahovej dýchavičnosti, s opuchmi nôh, únavou a celkovou nevýkonnosťou.

Je vyššie riziko vzniku rôznych porúch rytmu ako je napríklad fibrilácia predsiení.

Diagnostika

Pri príznakoch srdcového zlyhávania je nutné vykonať echokardiografické vyšetrenie, kde sú viditeľné poruchy plnenia srdcových komôr. Alebo sa spraví angiografia, kde nenachádzame výrazné známky ischemickej choroby srdca.

Diagnóza reštriktívnej kardiomyopatie môže byť potvrdená biopsiou (odber vzorky tenkou ihlou) vnútornej výstelky srdca, čo je pomerne zložitý zákrok.

Liečba

Samotnú reštriktívnu kardiomyopatiu je ťažké riešiť, preto je terapia skôr symptomatická a sústreďuje sa na príznaky srdcového zlyhania a poruchy srdcového rytmu (antiarytmiká).

Ak je prítomná vyvolávajúca príčina vzniku reštriktívnej kardiomyopatie, potom je nutné ju riešiť, ak je to však možné.

Ťažké formy choroby je niekedy nutné riešiť transplantáciou srdca v špecializovanom centre.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/restriktivni-kardiomyopatie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button