Ependymóm

EpendymómEpendymóm je nádor centrálneho nervového systému, ktorý sa môže vyskytovať v mozgu a v mieche. Vzniká z tkaniva známeho ako ependym, ktoré vystiela systém mozgových komôr (dutiny vyplnené mozgovomiechovom mokom) a kanálik prechádzajúci stredom miechy. Hlavnou funkciou ependymu je práve tvorba a absorpcia mozgovomiechového moku, čo umožňuje jeho cirkuláciu medzi nervovým tkanivom a komorami.

Príčiny vziku ependymómu


Vo väčšine prípadov nie je jasná príčina vzniku ependymómu známa. Niektoré prípady môžu byť spojené s určitým podtypom neurofibromatózy.

Prejavy

U detí ependymómy vznikajú typicky v mozgu, väčšinou v mieste štvrtej komory mozgovej. U dospelých naopak prevažujú miechové lokalizácie nádoru.

Mozgové ependymómy pomerne často narušujú tok mozgovomiechového moku a vyvolávajú príznaky vnútrolebečnej hypertenzie (zvracanie, bolesti hlavy, motanie hlavy), epileptické záchvaty, poruchy chôdze a prípadne aj poruchy pamäti a poruchy vedomia.

V niektorých prípadoch môže vzniknúť hydrocefalus (zvýšené množstvo tekutiny v mozgu) so zväčšením mozgových komôr, čo je opäť dané poruchou odtoku mozgovomiechového moku.

Rastom v mieche môže ependymóm miechu utláčať a spôsobiť poruchy hybnosti a citlivosti tela zásobovaného miechou pod miestom jej útlaku.

Ependymómy sa môžu správať zhubne a šíriť sa po centrálnom nervovom systéme pomocou metastáz.

Diagnostika

Nádor je zvyčajne nájdený pomocou niektorej zobrazovacej metódy ako je CT vyšetrenie alebo magnetická rezonancia mozgu alebo miechy.

Ak nie je prítomná výrazná vnútrolebečná hypertenzia, možno vykonať lumbálnu punkciu, získať cerebrospinálny mok a cytologicky ho vyšetriť, pretože je možné nájsť vo vzorke bunky nádoru.

Liečba

Ak je to možné, je vhodné odstrániť tkanivo nádoru neurochirurgickým zákrokom, ktorého rozsah, riziká a prípadné trvalé následky závisia na presnej lokalizácii a veľkosti nádoru.

V niektorých prípadoch sa nádor ožaruje alebo sa podáva chemoterapia.

Ak je prítomný opuch mozgu, potom sa lieči ako v iných prípadoch (pozri príslušný článok).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/ependymom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button