Črevné fistuly
Črevné fistuly sú abnormálne spojky medzi črevom a iným dutým orgánom alebo povrchom tela. Sú to komplikácie niektorých zápalových chorôb tráviaceho traktu a môžu svojmu nositeľovi veľmi výrazne zhoršiť kvalitu života.Všeobecne možno črevné fistuly deliť na vonkajšie (črevo-povrch tela) a vnútorné (črevo-črevo, alebo črevo-iný orgán).
Príčiny vzniku črevných fistúl
Črevné fistuly sú kanáliky, ktoré môžu vznikať pri zápalových procesoch v dutine brušnej. Typické je to najmä pre zápalovú autoimunitnú chorobu známu ako Crohnova choroba a potom tiež pre ťažšie formy divertikulitídy (zápal črevných vydutín).
Črevné fistuly môžu sprevádzať aj niektoré formy rakoviny hrubého čreva a môžu druhotne vzniknúť aj po rozsiahlejších chirurgických zákrokoch v dutine brušnej.
Rovnako tak vznik fistúl niekedy nasleduje po ožarovaní dutiny brušnej pri liečbe nádorových ochorení, fistuly v tomto prípade vznikajú v rámci radiačnej terapie.
Fistula medzi črevom a žalúdkom sa môže objaviť u dlhodobo neliečeného žalúdočného vredu, ktorý prerastie z žalúdka do čreva a tieto orgány prepojí.
Príznaky
Črevné fistuly môžu fungovať ako skratky, ktorými črevný obsah pretečie rýchlejšie akoby mal a to spôsobí narušené vstrebávanie živín, hnačky a niekedy aj dehydratáciu.
Fistuly okrem toho často spôsobujú, že sa črevný obsah (tj. stolica) dostáva tam, kam by nemal. Ide už len o to, kam fistula vyúsťuje.
Pre Crohnovu chorobu sú typické tzv. perianálne fistuly, ktoré vyúsťujú na povrchu kože pri konečníku. Môže dôjsť aj k porušeniu zvierača a vzniku inkontinencie stolice.
Vytekanie stolice značne zhoršuje hygienu a môže spôsobiť hnisavé kožné zápaly. Fistuly však môžu ústiť nielen na povrch tela, ale aj do iných dutých orgánov dutiny brušnej ako je napríklad močový mechúr a pošva.
V takom prípade sa stolica dostáva do močovej sústavy alebo do gynekologického traktu, odkiaľ vyteká a spôsobuje jeho infekcie.
U fistúl spájajúcich črevo so žalúdkom môže zápach stolice idúcej z čreva do žalúdka spôsobiť veľmi nepríjemný zápach z úst.
Diagnostika
Prítomnosť vonkajších fistúl ústiacich na povrch tela môže lekár vidieť na vlastné oči.
Vnútorné fistuly spájajúce črevo s iným orgánom môžeme najlepšie vizualizovať pomocou rôznych kontrastných látok, ktoré aplikujeme do tráviaceho traktu alebo priamo do fistuly (tzv. fistulografia) a následne pomocou zobrazovacích metód (röntgen alebo CT vyšetrenie) vďaka toku týchto látok sledujeme, kadiaľ fistula vedie a kde ústi. V tenkom čreve je veľmi prínosným vyšetrením CT Enteroklýza.
Pomery v hrubom čreve (a eventuálne v žalúdku) si potom môžeme vizualizovať endoskopickými metódami ako je kolonoskopia (a gastroskopia).
Liečba
Liečba fistúl je mnohokrát zložitá a musí byť vždy individuálna.
Všeobecne povedané snažíme sa liečiť príčinu vzniku fistuly, napríklad sa pokúšame tlmiť priebeh Crohnovej choroby. Infekčné komplikácie fistúl liečime antibiotikami a chorým zabezpečujeme dostatok živín.
V niektorých prípadoch môže byť nutné na nejakú dobu nahradiť príjem potravy ústami za parenterálnu výživu (tj. špeciálne výživové roztoky podávané vnútrožilovo), aby sme dovolili črevu si oddýchnuť a uľahčili hojivé procesy.
Za ideálnych okolností sa po určitej dobe fistuly samy vyhoja, v opačnom prípade sa dajú chirurgicky odstrániť buď fistuly alebo priamo postihnuté časti čreva.
Ak pretrváva však chorobný stav, ktorý vznik fistúl spôsobil, je pravdepodobnosť ich znovuobjavenie veľmi vysoká.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/strevni-pistele
Použité zdroje: základné zdroje textu