Goodpastureov syndróm
Goodpastureov syndróm je našťastie veľmi zriedkavé autoimunitné ochorenie, pri ktorom sa kombinuje postihnutie pľúc a obličiek. Choroba sa objavuje častejšie u mužov ako u žien, čo pre ostatné autoimunitné choroby nie je príliš typické. Čo je to Goodpastureov syndróm, aké sú jeho príčiny, ako sa prejavuje, ako tento syndróm diagnostikovať a môžeme ho nejako liečiť?
Príčiny Goodpastureovho syndrómu
Podstatou je abnormálna reakcia imunitného organizmu proti tkanivám nášho vlastného tela.
Objavia sa tzv. autoprotilátky, ktoré v prípade Goodpastureovho syndrómu napadnú membrány v obličkových glomeruloch (klbka ciev, v ktorých sa filtruje krv) a pľúcne tkanivo.
Dôvod tejto reakcie nie je presne známy, najčastejšie sa špekuluje o chorobnom prenastavení imunity po prekonanej vírusovej infekcii.
Prejavy
Poškodenie pľúc sa väčšinou prejavuje suchým kašľom a dýchavičnosťou, v niektorých prípadoch môže dochádzať aj ku krvácaniu do dýchacích ciest a vykašliavaniu krvi.
Postihnutie obličiek spočíva v zápale glomerulov (tj. glomerulonefritidou), dôjde k narušeniu ich filtračnej schopnosti a pomerne rýchlo k akútnemu zlyhaniu obličiek.
Poškodenie obličiek prebieha najčastejšie z dôvodu nefritického syndrómu, kedy sa objavuje vysoký krvný tlak a krv v moči.
Diagnostika
Vyššie spomínané príznaky v kombinácii s vyšetrením obličiek, vyšetrením moču, pľúcnym vyšetrením a biopsiou obličky nám pomôžu určiť diagnózu.
Liečba
Podávajú sa lieky na stlmenie imunity, najmä kortikoidy. Pri akútnom zlyhaní obličiek je niekedy nutná dialýza, ktorá môže byť trvalá.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/goodpastureuv-syndrom
Použité zdroje: základné zdroje textu