Connov syndróm

Connov syndróm je dôsledkom ochorenia nadobličiek. Príčiny Connovho syndrómu sú rôzne a je vhodné si k nim povedať niečo viac. Najprv je ale nutné poznať základné informácie o nadobličkách. Čo je to Connov syndróm, aké sú jeho príčiny, ako sa prejavuje a ako tento syndróm liečiť?

Nadobličky sú párový orgán, ktorý sa nachádza – ako už názov napovedá – nad oboma obličkami. Nadobličky sa skladajú z kôry a drene a sú významné tvorbou rôznych hormónov.

V ich kôre sa vytvárajú glukokortikoidy a mineralokortikoidy.

Glukokortikoidy, z ktorých je hlavným hormónom kortizol, majú veľký vplyv na metabolizmus a imunitu organizmu, umožňujú človeku prežiť vysoko stresové situácie.

Mineralokortikoidy, ktorých hlavným predstaviteľom je aldosterón, majú vplyv na obličky a na cievy – znižujú straty sodíka do moču, zvyšujú straty draslíka a zvyšujú krvný tlak. V kôre sa v malej miere produkujú aj pohlavné hormóny, ale to nás v tejto chvíli príliš nezaujíma.

Riadenie tvorby týchto hormónov je tiež nutné spomenúť – tvorba kortizolu je riadená z nášho mozgu, presne povedané z hypotalamu a hypofýzy, tvorba aldosterónu v nadobličkách je riadená z blízkych obličiek. Riadenie vyzerá schematicky takto.

Hypotalamus tvorí zlúčeninu CRH a tá pôsobí na hypofýzu, ktorá začne viac vyrábať hormón ACTH, ktorý sa krvou dostane do nadobličiek a tam spôsobí tvorbu kortizolu.

Celý proces možno skrátene zapísať takto: CRH -> ACTH -> kortizol.

Obličky produkujú hormón renín, ktorý sa krvou dostane do nadobličiek a spôsobí zvýšenú tvorbu aldosterónu. Celý proces možno opísať veľmi jednoducho: renín -> aldosterón.

Connov syndróm je spôsobený poruchou kôry nadobličiek spojenou so zvýšením tvorby aldosterónu.

Príčiny Connovho syndrómu


Príčin nadprodukcie aldosterónu v kôre nadobličiek môže byť viac a súvisí to s vyššie uvedenou riadiacou schémou (renín -> aldosterón).

Najčastejšia príčiny tkvie v nadobličkách. Typicky ide o vznik nezhubného nádoru v kôre jednej alebo oboch nadobličiek, ktorého bunky tvoria veľké množstvo aldosterónu.

Obličky vycítia vysokú hladinu aldosterónu a preto znížia produkciu renínu, ale je to zbytočné. Nádor už obličky nepočúva.

Inou možnosťou je tzv. bilaterálna hyperplázia nadobličiek, čo je stav, keď sa obojstranne zväčšia nadobličky, čo je spojené so zvýšenou tvorbou aldosterónu opäť nezávislou na renínu. Zväčšenie nadobličiek nemá v tomto prípade však charakter nádorového procesu.

Stav podobný Connovmu syndrómu môže byť spôsobený aj obličkami, kde sa môže vytvoriť nezhubný nádor reninom.

Jeho bunky začnú produkovať veľa renínu a to vedie k zvýšeniu tvorby aldosterónu v obličkách. To je však relatívne zriedkavé a uvádzam to skôr iba informatívne.

Prejavy

Bez ohľadu na príčinu, sú prejavy choroby rovnaké – vysoká hladina aldosterónu má vplyv na znížené vylučovania sodíka a naopak zvýšenie vylučovanie draslíka obličkami.

Sodík sa začne hromadiť v našom tele a to spôsobí zadržiavanie vody.

Nárast tekutín v cievach vedie k zvýšeniu krvného tlaku so všetkými prejavmi a komplikáciami (bolesti hlavy, únava, krvácanie z nosa, viac viď. článok o krvnom tlaku).

Znížená hladina draslíka sa môže prejaviť akokoľvek – od zápchy, cez svalovú slabosť, až po život ohrozujúce poruchy srdcového rytmu.

Dlhodobo zvýšený krvný tlak môže byť príčinou srdcového zlyhania.

Diagnostika

Na diagnózu Connovho syndrómu musíme myslieť u človeka, ktorý dlhodobo a nie príliš úspešne lieči vysoký krvný tlak, tj. užíva kombináciu mnohých tlak znižujúcich liekov, ale nemá to žiadny viditeľný efekt.

Stretol som sa s pacientkou, ktorá bola učiteľka a jej lekár jej nejakú dobu pomerne neúspešne liečil tlak pohybujúci sa aj nad 180/100.

Vysoký tlak pripisoval stresujúcemu zamestnaniu, no u ženy bol zistený nezhubný nádor nadobličky.

V krvi sa dá zistiť vysoká hladinu sodíka a nízka hladinu draslíka, čo môže už trochu napovedať. Okrem toho môžeme vyšetriť ultrazvukom ako obličky (reninom), tak nadobličky (nádor nadobličiek, obojstranná hyperplázia).

Z krvi sa môžeme pokúsiť stanoviť aj hladiny hormónov, ktoré nám pomôžu s diagnózou. Ak je vysoká hladina aldosterónu aj renínu, znamená to, že príčina vysokého aldosterónu je v obličkách.

Ak je vysoká hladina aldosterónu, ale nízka hladina renínu, znamená to, že problém je v nadobličkách.

Liečba

Možnosti liečby vyberáme podľa príčiny. Nádory nadobličiek sa pokúsime chirurgicky odstrániť.

Obojstranné zväčšenie nadobličiek riešime pomocou liekov – podávajú sa lieky ako je spironolaktón a eplerenón, ktoré tlmia účinok aldosterónu na tkanivá nášho tela. Majú síce viacero vedľajších účinkov, ale je to najlepšie riešenie.

Obojstranné chirurgické odstránenie nadobličiek nie je totiž vhodné kvôli veľkému významu hormónov, ktoré nadobličky produkujú.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/connuv-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button